Lakers vann i ett kokande Lakerdome

Sport 2009-03-10 | Uppdaterad 2009-03-11

Stämningen var kaotisk efter slutsignalen sedan Lakers säkrat 3–1.

David Lundbohm gör 2-1 för Lakers.

Lakers Patrik Carlsson kvitterar till 1-1 med bara några sekunder kvar av första perioden

Fredrik Vestberg ger Almtuna ledningen i 12 minuten.

LäS MER

Första perioden:
Det har varit en händelserik inledning och Växjö Lakers har sett bättre ut än i måndagens första period. Precis som i förra matchen tog Almtuna ledningen.
9.50 drog Lakers Björn Karlsson på sig en utvisning för puck utanför banan. Det betydde att Almtuna fick spela fem mot tre under 1.56. Lakers klarade sitt boxplay fram till två sekunder återstod. Fredrik Vestberg nätade och då stod det 0–1.
Lakers svarade för en stark forcering under slutminuterna. Almtuna fick en sen utvisning och 19.57 fick hemmapubliken jubla. Josh MacNevins hårda backskott tvingade Almtunas målvakt Mark Owuya att släppa retur. På returen satte Patrik Carlsson pucken i nät.
Rättvist efter en jämn första period.

Andra perioden:
Det märkliga hände igen. När matchklockan stod på 19.57 gjorde Växjö Lakers mål precis som i första perioden. Den här gången var det David Lundbohm som styrde in pucken efter Björn Karlssons backskott. Lakers har 2–1, men det är fortsatt hård kamp och ovisst.
Växjö Lakers fick chansen att spela i två powerplay. I det första hände ingenting, medan laget skapade chanser vid det andra. Både målvakterna, Lakers Christoffer Bengtsberg och Almtunas Mark Owuya, gjorde flera bra ingripanden.
Lakers vann skotten med 11–5.

Växjö Lakers är klart för kvalserien till elitserien. Almtuna besegrades i den helt avgörande matchen med 3–1.

Tredje perioden:

Hela tredje perioden blev en lång pärs för Lakers.4.18 hade Almtunas Johan Berggren en puck på Lakers mållinje och LakersChristian Magnusson hade en puck i Almtunas ribba.Lakers försvarade sig och dramatiken stegrades. 17.51 tog Almtuna timeout och flera gånger var Mark Owuya på väg från sin kasse. Men Almtuna skapade inte mycket i slutskedet.19.36 frälste Robert Rosén hemmapubliken med sitt 3–1 efter pass från Christoffer Persson. Lakers har skrivit ett nytt kapitel i sin historia.



Kommentarer

  • Tom Linder/Mark Owuya

    Sämre spelare har aldrig skådats i växjö ishall, "Lakerdome". Att han spelar i Lakers och inte i Rydaholm är för mig ett mysterium. Jag har dessutom aldrig skådat en skönare spelar i Lakerdome än Mark Owuya, killen är sjuk, mannen, killen är sjuk.


  • Grattis

    till publiksiffran. 2511 var det va? Bara 140 färre än som var i Dackehallen i Tingsryd i måndags.


  • Grattis Lakers

    Grattis Lakers, Kul för länet kämpa på
    en Trojan och Ljungbybo


  • Ang Mark Owuya

    Vem kan annat än skratta när man ser Mark "Mark in da park" Owuya efter att sett Idol? Underbar...
    Grattis Lakers till framtida tuffa matcher!


  • Hur djävla stort är inte detta då ?

    FY FAN VA HÄFTIGT!!!! Grattis Lakers och Grattis Växjö!!!!!


  • Grattis Lakers

    Det är bara att grattulera hela laget!!!
    Nu är det dags att lägga i sexans växel i kommande matcher:)


  • Kul!

    Nu skall vi sätta käppar i hjulen för de andra lagen...


  • Grattis !!!!!!!!!!

    Har aldrig engagerat mig i Växjöhockey innan, men efter detta vete hunnan.... Tack för 3 fina matcher och lycka till mot Rögle


  • såja

    nu äntligen kanske hc kan betala lite gamla leverantörsskulder


  • HAHA

    Nä, tacka vet jag Troja!
    Dom hade... eh!
    Nja, i alla fall...

    Vi slog ju Mora i en match mer än Lakers...
    Fan, jag komemr inte på något vettigt att skriva... jag fortsätter hata istället!


  • VILKEN MATCH!!!

    Grattis Lakers & lycka till i kvalserien!


  • Grattis

    Grattis Växjö och lycka till i kvalet mot elitserien.


  • Lakers

    Inte roligt att se när taktiken skada motståndaren går hem.... därför HEJA Almtuna !


  • Riktig bra

    Jag måste säga att Lakers är riktigt bra. Inget snack.. ju bättre motstånd bättre power, vilken höjning. Det finns en grym potential... Heja kronoberg får jag väl säga..... Riktigt kul för mig, är det någon som håller med????


  • Ja, ja, ja

    Ja, vad ska man säga? Grattis Växjö! Lite vassare. Lite hetare. Men tur har man. Utan Trojas målisschabbel hade man inte varit i P2. Idag hade man inte grejat det om man inte lyckats gjort mål 3 sek. före periodvila, 2 ggr.

    Tyvär har Växjö inget att hämta i kvalserien. Men Almtuna där emot har mycket att vinna i nästa års Allsvenska. Vi ses igen Växjö. Likt Linne, som inte var någonting i Småland, men blev allt i Uppsala, kommer Almtuna ta detta nästa säsong. För i Uppsala växer och blomstrar man. På återseende.


    Grattis Växjö!


  • Stort Grattis

    Ett stort grattis till Växjö Lakers som har tagit sig till kvalserien.
    Jag är oerhört stolt och lycklig att vara Lakej idag. Vilken underbar kväll vi hade i Lakerdome.
    Publiken var ju helt sanslös ikväll.

    Växjö Lakers - Kronobergs stolthet.


  • Grattis

    Grattis Växjö. Detta var perfekt, för nu kommer jag kunna se mitt favoritlag som kommer till Växjö på fredag. Hoppas på en bra match med Rögle som vinnare.


  • Till Väsby

    Det är 12 år sedan HC dog om du förlorat pengar där? Var tacksam istället för att vi kan se denna hocky som nu är, och applådera den nya styrelse som verkligen sett till att Lakers fått framgång och ingen förlorat pengar denna gång. Enda possitiva är att den som är bitter
    förkortar sitt eget liv. Se framåt och önska det nya lycka till.


  • Negativa personer

    Vissa komentarer här inne är helt pinsamma. Tack Växjö,Troja,Taif för underbar Kronobergsk hockey.


  • Kaotiskt

    "Stämningen var kaotisk efter slutsignalen sedan Lakers säkrat 3?1." Kaotiskt ?!?! För mig är det rn negativ klang ändra rubriken till något positivt istället.


  • Fy satan så gött LAKERS!

    Härligt Lakers, ett riktigt vinnarlag.. nu är det bara att köra på finns inget att förlora.. Ett riktigt härligt bevis på vilket lag som dominerar KRONOBERGS HOCKEYN..

    Fan så gött att få tyst på alla tomtefans som trodde att almtuna skulle slå ut LAKERS!


  • Grattis Lakers!!

    Så underbart skönt just nu, en kall pilsner och ett stort leende. Tycker Almtuna föll med flaggan i topp, ett bra och hårt arbetande lag. Grattis alla Lakerskillar. Och tack till alla i hallen, vilket makalöst tryck det var!!


  • Bra gjort

    Bra gjort men ni har tur som tokiga. Undrar bara hur ni ska komma undan med att betala full skatt för era spelare som ska bo i Danmark och spela i Sverige genom pendling? Äter snabbt upp era vinster. Ni får betala för hela vistelsen i Sverige säger skattelagen.


  • GRYMMMMMMMMT

    FY fan vad härligt en kanon match.
    härligt att se ladda nu om o visa att
    ni är redo för elitcerien de hade varit nått
    de åndå mer än super nöjd hur de än går.
    trogen lakers GRYMT


  • GRYMT

    GRATTIS LAKERS!!!!!!!!! Tack för en undebar fest, jag ryser fortfarande. Ler åt Bengtsberg, charmig, dansant och en lysande målvakt. Vad månde bliva?


  • Grattis

    Man kan ju inte annat än gratta Lakers till denna framgång! (Trots att hjärtat är hos Troja).
    Men nu är det så att Lakers är Kronobergs stolthet inom hockeyn just nu..... nästa sässong Lakers, Troja och förhoppningsvis TAIF i allsvenskan.
    See you in Sunnerbohov!


  • "Kokande Lakerdome"

    2500 i klubbens överlägset vikgigaste tävlingsmatch i historien. Snacka om pinsamt!
    Växjöborna visade med all tydlighet att nya stor hall är helt onödigt. Större publik mot Diö i div3.

    Grattis Lakers! Ni är värda större publik


  • Heja Växjö

    Man är så sjukt glad nu! Forza VLH!


  • Moooaahhh...

    Vi ses i kvalserien Läkers....


  • Underbart!

    En stor eloge till hela lagmaskinen VLH som bevisat hur bra de är denna säsong!


  • heja växjö

    fy fan vad gott växjö. det ska bli kul att se rögle machen på frdea


  • Bengtsberg!

    Grym målvakt och bara 19 år! Vi skulle behöva dig i Björklöven men tror att din framtid är utstakad, västerut om ex antal år. Grattis till segern, de var ni värda!!


  • hemma från lakerdome

    Jag kom precis hem från ett kokande lakerdome!! Vilken stämmning!!!!! Lakers är bäst. Nu sätter vi full fart mot kvalserien. Den mot elitserien!!!!!!


  • Publiksiffran fel...

    Precis som när Mora mötte Almtuna i förra rundan så hade Mora mindre publik i sista matchen...

    Varför? Jo, för att publikintäkterna delas lika mellan lagen i avgörande playoffmatch. Är övertygad om att Lakers siffror är fäjkade utan helvete. Precis som Mora gjorde. Allt e business.


  • Tom Linder

    Tragiskt att alla sågar Tom. Han är ju iskall. Backarna i Lakers har höjt sig markant sista veckorna. Grymma!!!!!!!!!


  • Grattis lakers

    Lakers kronobergs bästa hockey lag lycka till i kvalet.


  • Angående publiksiffran osv

    Angående publiksiffran. Ja, det borde varit fullsatt osv. Men man bör ha i åtanke att matcherna har sänts direkt på TV4 Sporten, med en väldigt bra spridning, skulle gissa att det är ytterligare minst 50-100 tusentals människor som fått ta del av Lakers framgångar! Och tänk vilken mediaexponering för Lakers sponsorer osv! TV-rättighetsinäkter osv för Lakers del!?
    Så jag är inte direkt orolig för publikintäckterna i hallen, hoppas dock att fler tar möjligheter och går och kollar på dessa högkvalitets hockeymatcher!
    Hoppas att Öman'Co redan börjat smida planer hur man nu skall kunna växla ut det bästa rent äffarsmässigt utifrån dessa sportsliga framgångar, skulle gissa att det blir iaf lättare att sälja reklamplatser osv! Lycka till Lakers!


huvudnyheter just nu

Läs i dagens Smålandsposten

Nyheter [Uppdaterad i dag 10:02]

I Smålandsposten i dag: Växjö: Sådan är 80-talisten – självsäker och kreativ • Inblick - Inget darr på armen vid robotkirurgi • Personligt - Anneli Bengtsson 30 år – kock som värnar husmanskost • Älmhult - Lars Meding släpper egen platta Krönika: Lisa Syrén - Låt alla vara med i ett nytt Komhall


Sport

SMPsporten på twitter



Senaste inläggen på Daniels blogg

Senaste inläggen från Fotbollsbloggen

Senaste inläggen på Lokalfotbollsbloggen

Mest läst på Sporten senaste dygnet


Sportmedarbetare

Dan Magnusson

Sportchef
Telefon: 0470-77 06 62

Sportmedarbetare

Daniel Enestubbe

Sportreporter
Telefon: 0470-77 06 64

Sport

Kristian Ferm

Sportreporter
Telefon: 0470-77 06 65

Sportmedarbetare

Sven Elofsson

Sportreporter
Telefon: 0470-77 06 61

Sportmedarbetare

Ola Netterström

Sportreporter
Telefon: 0470-77 06 63

Sportmedarbetare

Daniel Rydström

Sportreporter
Telefon: 0476-48751

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

Senaste nytt från Kronoberg

logga
Logga
Bilen
Honda Accord 2,0 Elegance Sedan -06
Ljusblå 12.500 mil 84.000 kr

Regionsäljare
Värmebaronen söker Regionsäljare till Småland
Arrow LÄS MER
Sommarvikarier
Vi söker vikarier till flera av våra redaktioner. Du får arbeta i attraktiva tidningsmiljöer och inspirerande sommarlandskap. För samtliga jobb är kravet att du har någon form av journalistutbildning och /eller erfarenhet från redaktionellt arbete. Vi beh
Arrow LÄS MER
Säljare
Swecon Anläggningsmaskiner AB söker säljare. Region Kronoberg och Blekinge.
Arrow LÄS MER
KAM/Distriktssäljare
Hydro Aluminium Profiler AB söker KAM/Distriktssäljare. Placering Vetlanda.
Arrow LÄS MER
Controller
Getinge Disinfection AB söker Controller till Växjö
Arrow LÄS MER
Marknadscontroller
Kalmar Energi söker Marknadscontroller till Kalmar
Arrow LÄS MER
Sales Area Managers
Norden Machinery AB söker Sales Area Managers.
Arrow LÄS MER
Konstruktörer inom Melanik, El/Automation & Mjukvara
Getinge Disinfektion AB söker Konstruktörer till Växjö
Arrow LÄS MER
Bovärd
Allbohus söker Bovärd
Arrow LÄS MER
Industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör
Södra söker industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör. Placering Mönsterås samt Mörrum.
Arrow LÄS MER
Miljöinspektör
Nybro kommun söker miljöinspektör.
Arrow LÄS MER
Personalchef
Högström & Co söker Personalchef till västra Småland
Arrow LÄS MER
Tandhygienist
Tandvårdsteamet söker tandhygienist.
Arrow LÄS MER
Säljare
Alwex Transport AB söker Säljare till Växjö
Arrow LÄS MER
Verksamhetschef
Regionförbundet i Kalmar län söker verksamhetschef.
Arrow LÄS MER
Biskopssekreterare
Svenska Kyrkan/Växjö stift söker biskopssekreterare.
Arrow LÄS MER
Projektledare/konstruktör
ECMEC ab söker projektledare/konstruktör. Placering Virserum.
Arrow LÄS MER
Teknisk säljare
ebm-papst AB söker teknisk säljare till distrikt sydost (s. Småland-Blekinge).
Arrow LÄS MER
Utvecklingschef/Instrumentingenjör
Södra söker Utvecklingschef/Instrumentingenjör till Växjö och Mörrum
Arrow LÄS MER
Ingenjörer
Devellum AB söker ingenjörer inom el & automation, mekanisk konstruktion samt projektledning. Placering Kalmar och Oskarshamn.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (47 ST.)
Arrow ANNONSERA