"Länge sedan man var så här glad"

Sport 2009-10-30 | Uppdaterad 2009-10-31

Leksands trupp är virusskyddad.
Men skyddet hjälper inte mot trojanska hästar.
Var det vändningen vi såg när Ljungbys allsvenska jumbolag straffbesegrade det förmodade topplaget från Dalarna?

LäS MER

Bakom 3–2 (1–1, 1–0, 0–1, 0–0, 1–0) döljer sin en hel del otur för Leksand och tur för Troja.
Det var en halvdan match i mängden för mäktiga Leksand.
Det var en match som för ett desperat Troja liknade en avgörande playoffmatch.
– Det var länge sedan man var så här glad efter en match och kände en sådan lycka. Man har varit så less under alla matcher där pucken inte studsat vår väg. I dag fick vi tillbaka lite, sa målvakten Christoffer Bengtsberg i omklädningsrummet.
Att Leksand skapade mest är en sak.
Att Leksand säkerligen slår Troja fyra gånger av fem är en annan.
Men det här var en match där Troja minimerade faktorer som tidigare inneburit åtskilliga tappade poäng.

Misstagen i egen zon var glädjande få. Enkelt spel med sarg-ut istället för en chanspuck inåt i banan funkade.
De korkade utvisningarna som varit Trojas signum så här långt var helt utraderade. De utvisningar som togs var undantagslöst "bra" utvisningar.
Skridskoåkningen. Från tröttkört till outtröttligt på bara en match. Det var en arbetsinsats av stort format vi såg i Sunnerbohov.

Utan dessa tre uppfyllda kriterier hade Leksand inte bara vunnit utan gjort det rejält.
Nu blev det 2–2 vid full tid och extrapoängen till Troja och det kan hemmalaget tacka Marcus Weinstocks otur för. Den förre Växjöspelaren prickade både ribbkrysset och stolpen under ordinarie tid och var den som slog Leksands tredje och sista straff. En dålig fint senare hade Christoffer Bengtsberg säkrat en bonuspinne.
– När Alexander (Johansson) satte sin straff kände jag mig säker på att vi skulle ta det. Då visste jag att det var Weinstock som hade pressen på sig och inte jag. Och han slog straffen precis som jag trodde att han skulle göra, berättade Bengtsberg.
Faktum kvarstår:
Troja är alltjämt sist i serien och kom till gårdagens match med sex raka förluster i bagaget.
Bottenkonkurrenterna Björklöven och Oskarshamn har tidigare valt att värva både en och flera nya spelare.
Troja däremot, väljer att ligga lågt.

– Just nu finns inga planer på att förstärka. Det här är en process som killarna själva ska gå igenom. Det gäller för spelarna att ha samma fokus igen och igen, kommenterade sportchefen Jerry Andersson.
Troja har rensat en del luft under den senaste veckan. Diskussioner som enligt lagkaptenen Daniel Håkansson haft högt i tak har varit både viktiga och uppbyggliga.
– Vi har pratat mycket den sista tiden. Framför allt om att våga vinna igen efter alla förluster vi haft trots jämna matcher. Käftsmällen vi fick mot Bofors när vi hade 2–1 var inte kul. Det har tagit hårt på självförtroendet, säger Håkansson.
Dessutom tog Troja tidigare i veckan hjälp av idrottspsykologen Per Pettersson från HV 71, som höll föredrag inför hela truppen.
– Helt klart har det inneburit en hjälp för oss. Det syntes i dag, sa tränaren Martin Karlsson.

Fotnot: En trojansk häst är i it-sammanhang ett datorprogram som orsakar skada när det lurat en användare att installera det.



Kommentarer

  • Skämde ut Troja

    Sov vaktisen i Sunnerbohov på Rolba-kursen eller? Han blev ju kraftigt gjord till åtlöje i Viasats sändning och spolningen inför straffarna var ju under all kritik. Han skämde ut Troja som förening. Vore kul att få en intervju med honom och höra vad han höll på med. Hela Sverige skrattade åt Troja.


  • Skratta åt Troja?

    Det var väl för fanken inte Troja som spolade isen eller. Har för mig att vaktisarna är anställda av Ljungby Kommun. Att sedan det står en vaktis jämte med 30 års erfarenhet och inte hjälper han som kör (nybörjare) är ett stort skämt.
    Sedan är det väl så att isen inte skall spolas utan att enbart "sopas" dvs snööverskottet skall bort.


huvudnyheter just nu

Läs i dagens Smålandsposten

Nyheter [Uppdaterad 2012-02-11]

I Smålandsposten i dag: Växjö: Det stora bandyslaget • Inblick - Kjells dotter orkade inte leva med sin sjukdom • Personligt - Nils, 18n år arbetar för helnykter livsstil • Älmhult Bildningsförbundet ABF sluter cirkeln Krönika: Kjell Johansson, fiskekrönika om fiskelåtar som platsar i Globen.• Lördag: Om samlare.


Träd tas ner för nytt kafé

Växjö [Uppdaterad 2012-02-11]

Det blir ett nytt och modernt kafé med uteservering på Stortorget. Däremot får två träd ta stryk och göra nytta som ved för att ge plats åt kaféet. Läs mer

 

Träd tas ner för nytt kafé

Är det rätt att fälla träd på Stortorget för att ge plats för kafé

Visa resultat




Sport

SMPsporten på twitter



Senaste inläggen på Daniels blogg

Senaste inläggen från Fotbollsbloggen

Senaste inläggen på Lokalfotbollsbloggen

Mest läst på Sporten senaste dygnet


Sportmedarbetare

Dan Magnusson

Sportchef
Telefon: 0470-77 06 62

Sportmedarbetare

Daniel Enestubbe

Sportreporter
Telefon: 0470-77 06 64

Sport

Kristian Ferm

Sportreporter
Telefon: 0470-77 06 65

Sportmedarbetare

Sven Elofsson

Sportreporter
Telefon: 0470-77 06 61

Sportmedarbetare

Ola Netterström

Sportreporter
Telefon: 0470-77 06 63

Sportmedarbetare

Daniel Rydström

Sportreporter
Telefon: 0476-48751

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

Senaste nytt från Kronoberg

logga
Logga
Bilen
Ford Kuga 2,0 TDCi Titanium -09
Svart 4.973 mil 219.000 kr

Area Manager
Getinge Disinfection AB söker Area Manager i Växjö
Arrow LÄS MER
Controller
Getinge Disinfection AB söker Controller till Växjö
Arrow LÄS MER
Säljare
Swecon Anläggningsmaskiner AB söker säljare. Region Kronoberg och Blekinge.
Arrow LÄS MER
Industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör
Södra söker industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör. Placering Mönsterås samt Mörrum.
Arrow LÄS MER
Entreprenadchef
VEAB Växjö energi söker Entreprenadchef till Växjö
Arrow LÄS MER
Arkitekt/Projektledare/Arkitekt
Projektbyggaren söker Arkitekt/Projektledare Bygg/Byggprojektör/Projektledare El
Arrow LÄS MER
Redovisningsansvarig
ExpoClean söker Redovisningsansvarig till Växjö
Arrow LÄS MER
Läkarsekreterare
Astrakanen söker Läkarsekreterare till Nybro
Arrow LÄS MER
Sales Area Managers
Norden Machinery AB söker Sales Area Managers.
Arrow LÄS MER
Verksamhetschef
Regionförbundet i Kalmar län söker verksamhetschef.
Arrow LÄS MER
Projektledare/konstruktör
ECMEC ab söker projektledare/konstruktör. Placering Virserum.
Arrow LÄS MER
Konsult
Högström & Co söker konsult till Växjö
Arrow LÄS MER
KAM/Distriktssäljare
Hydro Aluminium Profiler AB söker KAM/Distriktssäljare. Placering Vetlanda.
Arrow LÄS MER
Teknisk säljare
AriVislanda söker Teknisk säljare i Vislanda
Arrow LÄS MER
Bovärd
Allbohus söker Bovärd
Arrow LÄS MER
Semestervikarier
Xylem söker semestervikarier till Emmaboda
Arrow LÄS MER
Servicetekniker
Rydbergs Lastbilar söker Servicetekniker till Kalmar och Nybro
Arrow LÄS MER
Biskopssekreterare
Svenska Kyrkan/Växjö stift söker biskopssekreterare.
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor
Euro Accident söker sjuksköterskor till Växjö
Arrow LÄS MER
Researcher
Högström & Co söker Researcher till Växjö
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (51 ST.)
Arrow ANNONSERA