Sport 2008-06-04 | Uppdaterad 2008-06-05
I fjol var han Östers spelare men Linus Malmborg, 20 år, fick ingen speltid utan lämnade Växjö för spel i IFK Värnamo.
I går var han tillbaka som vinnare.
Men han lämnade Värendsvallen med hjärnskakning.
IFK Värnamo ligger i och med vinsten nu tvåa i tabellen två poäng före Öster.
– Öster är favorit i alla matcher och det får de leva med, sa Värnamotränaren Kuno Johansson efter 2–0-vinsten.
Han talade om att Värnamo har fler irrationella spelare och är jobbiga att möta. En är den store forwardstanken Joe Sise som är både stor, tung och teknisk. Han talade också om Österbekantingen Sebastian Göransson på mitten och om 191 centimeter långe försvararen Linus Malmborg.
Linus som tvingades utgå i den 80:e minuten efter att ha skallat ihop med Östers Marcus Nobell i eget straffområde.
Han var rejält groggy och det visade sig att han dragit på sig en lättare hjärnskakning. Men han var mäkta belåten med segern och att åter vara vinnare på Värendsvallen.
– Vi spelar precis som vi ska och när vi spelar som vi gör i dag är det inte många lag som slår oss, sa han något omtöcknad efter matchen.
Hur var det att slå Öster på deras hemmaplan?
– Det känns hur gott som helst och jag är glad att jag tog det här steget. Jag har fått ett bra förtroende av Kuno.
Han är dock inte bitter på Öster.
– Öster ska vara med i toppen av tabellen men det är många lag som är med och slåss om poängen.
Härnäst väntar Lindome hemma för Värnamo på söndag. En match som Linus med all säkerhet missar på grund av ihopskallningen med Nobell.
Vad var det egentligen som hände i den situationen?
– Det minns jag faktiskt inte, svarade han.



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (51 ST.)
ANNONSERA