Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Deppigt i Öster. Månz Karlsson och bröderna Henningsson lämnar Värendsvallen efter 0-1 mot Norrköping. Foto: ALEXANDER MAHMOUD
Sport 2010-07-24 | Uppdaterad 2010-07-25
Trots en mycket stark andra halvlek förlorade Öster hemma mot serieledande IFK Norrköping i fotbollens superetta. 0-1 (0-1) slutade matchen. 1.691 åskådare trotsade vädret (ösregn och blåst) för att stödja sitt lag i 90 minuter plus tillägg.
Första halvlek:
2 min: Jabu skott. Målvakten tippar över.
11 min: Nick över av IFK:s Hasani.
21 min: MÅL: 0-1: Armin Tankovic. Hasani skjuter bollen mot mål. Den går mellan benen på David Vidarsson och Armin Tankovic kan skjuta 0-1 vid Rydéns vänstra stolpe.
26 min: Enes Smajlovic lågt skott. Westberg räddar till hörna.
29 min: Khalili hårt närskott. Bra räddning av Rydén.
35 min: Freddy Borg skjuter, dock en bra bit utanför.
37 min: Karekezi skott. Täcks undan av bortaförsvaret.
40 min: Smajlovic får utmärkt skottläge, men skjuter över.
45 min: Rydén gör en strålande fotparad när Russell Mwafulirwa är nära att stöta in bollen från nära håll.
45 min: Öster tvingas till ett byte. Enes Smajlovic kliver av med en lårskada och ersätts av Alexander Henningsson.
45 min: Mwafulirwa (igen) störtar fram och skjuter utanför.
Sammanfattning: Norrköping hade vinden, och regnet, i ryggen och var det bättre laget under halvleken. Öster började bäst, men gästerna tog sig in i matchen framförallt tack vare effektivt kantspel. IFK:s ytterbackar Caio Mendes och Viktor Rönneklev kom ofta med i anfallen och gav Österförsvaret problem.
Efter 0-1-målet fick Norrköpings spelare ytterligare energi och kunde utökat sin ledning om inte Rasmus Rydén agerat "vägg" i Östermålet. Enes Smajlovic har haft Östers bästa chanser, men i slutet av halvleken tvingades Enes kliva av skadad.
Andra halvlek:
48 min: Daniel Bamberg får två skottchanser vid bortre stolpen innan Rydén tar hand om bollen.
54 min: Bojent slår en lurig stickare mot Borg. IFK rensar till hörna.
54 min: Hörnan blir farlig. Först skjuter Jabu. Sedan Charles Anderson, men IFK:are täcker ut till en ny hörna.
55 min: Återigen blir hörnan farlig, men Vidarssons nick går utanför.
57 min: Publiken försöker få igång sina hemmafavoriter. East Front har varit ovanligt röststark denna lördag och klart vunnit klackmatchen.
60 min: Norrköping tvingas till ett byte. Viktor Rönneklev utgår skadad (fotleden). In kommer Petru Racu.
64 min: Borg skott efter lurig hörnvariant. Målvakten räddar.
66 min: Taktiskt byte av IFK: Mwafulirwa ut, Bruno Santos in.
70 min: Taktiskt byte av Öster. Charles Anderson ut. Anton Henningsson in. Jabu tar över Andersons roll.
76: Jättechans för Öster. Bojent lyfter mot Jabu som får fram bollen till Anton Henningsson. Han skjuter ett stenhårt direktskott - i stolpen...
79 min: Dagens publiksiffra presenteras: 1.691.
80 min: Taktiskt byte av Öster. Stefan Karlsson ut, Mario Vasilj in - på topp.
84 min: Taktiskt byte av IFK. Imad Khalili ut, Christopher Telo in.
86 min: Bojent slår en bra hörna. Vidarsson nickar. Målvakten räddar.
87 min: Ny bra Bojent-hörna. Östers nionde. Den här gången slutar det med att Freddy Borg skjuter över.
94 min: Rasmus Rydén är med uppe i anfallet när Öster får sin elfte och tolfte hörna, men förgäves.
95 min: Domaren blåser slutsignalen.
Sammanfattning: Östers halvlek från början till slut. Hemmalaget, som nu alltså hade vinden i ryggen, var värt en kvittering, men den kom aldrig. Närmast var inhopparen Anton Henningsson med sitt fräsande stolpskott.
En sur (och då tänker jag inte på vädret) förlust för Öster helt enkelt. Tränare Ernstsson gjorde också vad han kunde med flera bra byten, men bollen ville inte in i bortamålet. Hörnstatistiken slutade 12-1...
Bäst i Öster var Olivier Karekezi, men överlag kämpades det föredömligt bland Östers spelare. Det verkade uppskattas av publiken som verkligen stöttade sitt lag på ett positivt sätt.
Det är för mig en fullständig gåta varför Ernstsson inte låter Fredrik Bild spela defensiv mittfältare eller varför Vidarsson inte flyttas fram! Pågår det redan en maktkamp i Öster, skandal!
Jag har själv tänkt på detta ett antal ggr. verkar som Du vet lite!? och jag håller det ej alls otroligt att det är på detta viset!...nått skumt är det!
Och skulle ej bli förvånad om det blir ännu en förlust på Hemmaplan, för inte vill eller kan de vinna på hemmaplan!?
Utveckla gärna ditt resonemang, exakt vad skulle Bild tillföra i en mycket viktig defensiv mittfältsroll, även kallad balansspelare, som Danny Tadaris eller Charles Anderson inte lyckas åstadkomma? Och att ha en tekniskt duktig och spelskicklig mittback som Vidarsson är guld värt i en tjongserie som Superettan.
..som inte lämnar något positivit med sig i tabellen. Men, en stark insats av hela laget. Fortsätt såhär så kommer ponängen att trilla in eftersom. Kul att se vad dina ommöbleringar och ditt inspirerande ledarskap gjort med grabbarna Ludde!
Hur kan det vara en gåta att inte Bild spelar? Han tillför knappast något mer på plan längre. Är det någon som ska in bredvid Månz är det Majje och upp med Vidarsson som defensiv. Skönt att klubben äntligen hittat rätt på målvaktsidan efter 5 års svacka. Rasmus blir bättre för varje match och kommer vara en stabil förstemålvakt flera år framöver!
Bra kämpat öster , de är inte mot topplagen ni skall tar poäng , vinn dom "rätta" matcherna så går det vägen ,
ja de kan de ha ,, dom är inte bättre
En förlust är alltid en förlust, det kan man aldrig komma ifrån. MEN en förlust kan inte förta stoltheten jag känner över Östers insats igår. Med hjärta och kämpaglöd bibehåller ni mitt fulla stöd.
Det är det klassiska i fotboll ett topplag har medflyt.Det är bara att gnugga på i kommande matcher så kommer segrarna,vi kan slå alla lag i serien.In med Mario och flytta upp Vidarsson på mittfältet för att få ökat tryck framåt
Tycker att Vidarsson/Karlsson har gjort det bättre. Öster ett stabilare lag som helhet nu även vid förlust idag
med detta var väl att dom nämnde att värensvallen är på ombyggnad med ishallen som första arena. Men 1691 personer på plats undra jag om det verkligen behöver byggas en ny arena. Vi på vallen skulle å lika mycket närhet till spelarna på gammla vallen som det är nu. Nä gott folk, börja gå på matcherna och till eastfront vill jag säga. Dax att på allvar börja marknadsföra er och öster. Kolla Taif hemsida. Där snackar vi marknadsföring under tingsryds marknad. Vad har eastfront tänk sig under karloskardagarna?
Ni är kass!
Öster har en fruktansnvärd ställning hos SMP när det gäller publicitet, trots att man är kanske ett idrottslag som inte ens är bland de 30 bästa i Sverige, varför? Deras resultat och nuvarande prestationer är ju helt ointressant!
varför är all focus på Öster fotbollslag, man kan ju tro att det är ett elitlag inom fotboll?
Så är ju dock ej fallet!! Fel fokus hos SMP!
Kör på Ludde som du gör. Att våga bänka vilken spelare som helst är en styrka som tränare! Ser bra ut när ni spelar. Idag var ni värda minst 1 poäng!
Det är för Bedrövligt!! ..än en gång göra Hemmapubliken besvikna med en förlust!!?? vad ska detta sluta??
I övrigt så får jag nog ansluta mej till Sign. Sportsurfarn!..det verkar va nått som är på tok inside av Öster!? men vad?? Hmm!!
Om detta fortsätter kommer ju ingen publik längre och det ger ju då inga intäkter!
Nu är det Kris!! inse det Ni i Österledningen!
Öster förlorar. Jag kan ta det. Nu spelar man med pondus och stolthet. Det viktiga mör mig. Fler poäng kommer inom kort.
Öster snart i nästa division. Tragiskt!
Härlig inställning av Öster idag! Serieledarna var under konstant press hela andra halvlek. Synd att utdelningen uteblev. Bra byten och coachning Ludde! Och grattis till East Front som dominerade hela Tv-sändningen!
Bra insats, synd att målet aldrig kom...
Härligt spel Öster. Detta var en härlig match att se och ni var värda vinst idag.Ni kommer igen, ALLA gjorde en strålande insats. Även publiken måste få stort beröm alla sura gnällgubbar har tagit semester och det är härlig stämning på bägge sidor av planen.
Bild är slut på denna nivån!
Gött pungen
Surt att förlora när Öster har väl så mycket spel och chanser som Norrköping. Men det gäller att sätta dom och inte pricka stolpen...
En jury med "fotbollsexperter" skulle förmodloigen skicka upp Öster i allsvenskans topp på ett par år.
Att det spöregnar idag, då kanske spelarna springer sig varma åtminstone.
Latare fotbollsspelare i ett lag som de i Öster får man leta efter!
charles köptes in som förste defensive mittfältare, förstår inte varför bild skulle blanda sig i leken? och apropå vidarsson, han har ju inte precis misskött sig som mittback.
det är ju samma lag som senaste som gäller. Bild har inte testas som mittfältare. Nä köra på och kämpa på! Heja Röd och Blå!
... därför!?... vilken d.fråga
Skönt att byta ut tristessen med bollsparkandet mot lite riktig idrott snart.
jaha haha kan snart satsa på korpen istället....
Jo jag tror det är just mot tiopplagen vi måste ta poäbg för mot bottenlagen klarar vi inte av det. Dessutom- med ett försvar som står o sover vid målet och ett anfall som är lika effektivt som på Ponomarevs tid så går det inte. Hade man sett till att fixa hit PC istället för en orörlig Kamikaze hade vi inte behövt uppleva annu en kvalfylld höst.
Det verkar som om Öster gillar att spela framför TV-kamerorna! I alla de matcher Öster setts på rutan har de gjort bra matcher, men ändå oftast förlorat med uddamålet.
Denna matchen var inget undantag. Nu måste nog Öster prioritera en mylskytt av rang, så att det åtminstone kan bli oavgjort i de här matcherna. Det är ju helt uppenbart att Öster har allt spelarmaterial för SE utom just en målskytt och nu börjar det bli bråttom!
Samma eftersnack gång efter gång av "Supportnördarna" = Fantasterna! Spelade bra, kämpade bra, nära och vinna etc. etc. inse för 17 vad Öster står i dag! kan knappt längre vinna en hemma match, ligger på nedflyttningsplats, ynka 17 poäng och av de matcher som är kvar, så kommer Öster minst förlora 8 av dom, så kom ner på Jorden igen,Öster är inte bättre och hör inte hemma i Superettan än, så ny plan för Öster är bortkastat,det lär aldrig bli mer än högst 15-1600 pers. på deras hemmamatcher,troligen mindre, då de ej kan vinna dem...för gå och se ett lag förlora match efter match, det är självplågeri!
Forsätter österpojkarna att spela som igår lossnar det för eller senare och målen och poängen börjar trilla in. Viktigast är att hålla sig kvar i superettan och ta poäng mot fr lag som ligger ovanför kvalstrecket.
men det måste väl finnas nån ,som är bättre än karakezi,i truppen eller u-laget.
Alltid kul att läsa alla kommentarer på nätet efter Östers matcher. Helt otroligt vad mycket gnälliga Öster-motståndare som finns här. Kom igen nu! En match i taget
Efter gårdagens match är jag otroligt stolt över att vara medlem i East front att stå upp och sjunga i 93 minuter igår vara riktigt bra gjort. och nu som gnäller på östers spel och på publiksiffror, kom till vallen och hjälp till att sjunga fram Luddes grabbar till seger, Jag är helt säker på att öster spelar i superettan även nästa år, och på sikt även allsvenskan! Kämpa på röda blå
F*n vad trött jag blir på att läsa allas gnäll ! Jag tror inte ens hälften har sett öster spela när ni skriver hur dåliga dom är. Kom till vallen , ni kan få stå på borta sektionen om ni vill . Man kan inte anylasera match efter match om man kanske har sett 2 / 10 matcher...
Men om Öster kommer upp till Allsvenskan igen , då kommer ni tillbaka era fega j*ävlar .
Usch , ja kan spy på er !!!
- En gång Öster , alltid Öster !
Visst har spelet blivit bättre av att Vidarson är innerback. Men i båda sista matcherna är det faktiskt vänsterbacken som schabblat. Nu sist upphävde han offsiden vid målet. I förra matchen dribblade han bort sig själv... Sätt in Bild där. Nurkic behöver växa till sig. han blir nog bra med åldern, men för slarvig i defensiven och det kostar poäng.
Andra halvlek var bland det bästa jag sett Öster spela. Nu gäller det att VI får poäng för allt bra spel också.
Hela laget var riktigt bra och att Norrköping lyckades få ett slumpmål förtar inte helthetsintrycket att dagens Öster har ett lag som kan slå alla i serien!!
Behåll samma lag med Charles Anderson som libero och Olivier Karekezi på mitten så kommer poängen snart!
Tack för att ni gav oss poäng, det var välbehövligt!
Hlsn Berry / NKPG & Fjärde storstadsregionen
Satsa på divionsion 1 södra, som ni kommer
att hamna i 2011. Varför denna analys. Jo den
baseras på dåligt spelarmaterial, dålig organisation och dålig ekonomi. Börja om från noll och byt ut styrelse och övrig personal i adminstrationen. Gör ett riktigt lagbygge som Öster var när de tog sina guld. För att komma tillbaka till den nivån krävs det nytänkande.
Varför denna öster hysteri, se på publiksiffrorna, ni är inte längre det givna la get i länet, både lakers och Taif har mer publik!! Otur och tur jämnar ut sig, mot ljungskile borta hade dom ett stolpskott mot slutet, med öster i div 1 kan ju Smp frigöra en reporter till andra uppdrag än att bevittna österträningar och kolla upp förkylningar,
man skall inte vara nostalgisk men visst var det
annat med öster styrelse under stigs och rune rydens tid,det kommer att fodras mer än 30 poäng
för att slippa kvalplats, hur skall öster lyckas att dubbla poängskörden ?
Håller med dej putte!!! lägg ner skiten! Öster kan börja på non ny! "lutavall" och spela upp sej!
De har inte i Superettan att göra!...ett gäng drönare o gnällspikar, som ej prestera nått, är väl inget som roar "Svenssons" längre, väl ej så svårt att fatta!!??



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (45 ST.)
ANNONSERA