Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Sport 2009-09-13 | Uppdaterad 2009-09-14
Det kastades sten mot Östers supportrar på Rosengårds södra IP. Två personer, varav den ene är rullstolsburen, träffades. De två gjorde varsin polisanmälan.
– Jag har rest till Östers bortamatcher sedan 1995 men aldrig tidigare varit med om att folk kastat sten på oss. Jag tycker det är tråkigt att Sveriges förmodligen snällaste fotbollsfans råkar ut för sådant här, säger supporterklubben East Fronts ordförande Andreas Nilsson.
Lördagens division 1-match mellan Rosengård och Öster hade pågått i ungefär 20 minuter när någon eller några personer utanför arenan kastade sten mot läktartaket ovanför Österfansens sektion.
För att kunna se planen bättre befann sig en rullstolsburen Östersupporter så långt fram på läktaren att han inte var i skydd av läktartaket. Han träffades därför av en mindre sten i huvudet.
I slutskedet av matchen var det dags igen. Den här gången kastades stenar från personer som befann sig inne på läktaren i närheten av Österfansen. Nu träffades en Östersupporter i ryggen.
Polis tillkallades vid båda tillfällena och tog upp anmälningar från de drabbades Österfansen.
– Ingen ådrog sig någon allvarlig fysisk skada, men givetvis är det inte acceptabelt att sådant här inträffar, säger Nilsson.
I dag kommer East Front att ta kontakt med Östers IF:s ledning för att se om föreningen, med förbundet i ryggen, kan agera för att förhindra en upprepning av lördagens händelser i Malmö.
Man blir så arg när man läser detta! Hur kan dessa idioter få hålla på??
som är förvånad? Trodde väl det.
sjuka idioter som kastar sten! De förbättrar ju verkligen inte Rosengårds rykte!
Så länge våra politiker envisas med att ta emot fler flyktingar än vad man kan ta hand om så får det följder. Utan arbete och ihopsamlade i getto är ingen bra miljö för instabila ungdomar. detta är givetvis ingen ursäkt för deras beteende, men en föklaring.
Jag var på matchen och såg allt! det är bara några löjliga småkids som håller på! Synd för alla andra som sköter sig! Super trevlig personal i fiket!
De förbättrar ju verkligen inte Rosengårds rykte!
Är det inte det de gör.
Ligister är vad det är!
trots incidenten kan du ju inte påstå att det är ''flyktingarnas'' fel. nu drar du alla över en kant och det är helt fel!. Fanns många som skötte sig på arenan det är inte deras fel. om det kan hända på råsunda där ''svenskar'' är bovarna kan det lika gärna hända i rosengård.
Stenkastning på Rosengård finns det naturligtvis ett nyhetsvärde i för tidningarna, men det var tioåringar som busade. Var på matchen och såg stenen som landade i huv'et. Klart det gjorde ont, men gör det inte till en större grej än vad det var, typ koppla in fotbollsförbundet eller. Ordningsvakt o polis var på plats.
Att Rosengård som stadsdel har problem är inte ens politiskt inkorrekt att konstatera, men det som är extra trist med den här händelsen är vakternas agerande. Enligt uppgift ska man ha ignorerat respektive hotat Österfans när man försökt påtala problemen, och det var alltså därför polis påkallades - för att vakterna inte ville göra något.
Så långt som stenkastning har det knappast gått tidigare, var väl nån kvalmatch mot Djurgården i slutet av 90-talet som var lite åt det hållet - men det är jobbigt i de här divisionerna just på grund av det inte är obligatoriskt med matchvärdar och vakter.
Tycker ni använder hårda ord om dom unga frustrerade pojkarna. Tänk på att dom har inget arbete och tvingas att bo i Rosengård
Mera ungdomgårdar till pojkarna
I min kultur kastar vi hur mycket sten som helst, på allt och alla så fort vi är missnöjda. Helst bränner vi en flagga också.
Nej sånt här är ju vardags mat nu mera man kommer inte ifrån det. Rosengård ? Ja kanske därför det kastades stenar sluta åk på deras matcher bara att bojkotta dem och låt dem inte sätta sin fot här.
Visst är det oturligt att detta skedde men vissa av Österfansens reaktioner efter är ta mig tusan inte heller snygga, saker som "var borta och talade om det för vakterna men de brydde sig inte för de luktade också vitlök" och " det här är f*n inte sarajevo" vi talar troligtvis om 10 åriga killar som gjort detta. Visst det finns inga ursäkter för deras betende men att skrika de saker vissa ur East front gjorde är inte okej, ni är ändå vuxna människor.
Varför skriver alla som kommenterar alltid ordet "flyktingar"?
Enligt Migrationsverket så är det bara 10% av alla som kommer till Sverige som är klassade som flyktingar. Resten är per definition INTE flyktingar.
Dessutom: om man verkligen ÄR flykting så vill man väl tillbaka hem igen, eller hur? Man flyr ju inte frivilligt, och gör man inte det så vill man ju inte komma hit - och vill således hem igen. Eller har jag missat något?
Därför är det vår skyldighet att hjälpa dom att få komma hem igen.
Hur kan du i din enfald tycka synd om dessa o påtala att det är brist på ungdomsgårdar o arbete som gör att man beter sig ociviliserat. Känner ingen i min "svenska" bekantskapskrets som aldrig skulle kasta sten etc. trots deras bekymmer. Skyll inte på det sociala systemet (även om det nu råkar vara kasst just där) utan inse fakta: alla har inte samma civilisrande syn o attityd o detta ger sig uttryck i dessa områden......
Ungar ska inte kasta sten. Inte på fotboll, inte någonstans där andra kan komma till skada. Men sådant här händer lite varstans. Det hände när jag var grabb. Att göra nummer av att det just var Rosengård är bara fånigt; det kunde lika gärna ha varit Bräkne-Hoby. Heja Öster!
Inget att bry sig om!
Det kastas otroligt mycket sten i Rosengård och brukar förklaras med att "de har ingen lokal att vara i".
Förjävligt, hela Rosengård är en skam för Sverige. Skönt att Östers IF slog dem med 2-1!!
Du är en av få skribenter som INTE kallar de som gör idiotier som detta fans eller supportrar.
Mycket bra!
http://hograsitt.blogg.se/
Djurgården mot Malmö igår, ingen DIV 1 match, massor med vakter och poliser och ändå händer skit. Var det invandrare som gjorde det också eller ?
Vad tror Ni kommer att hända när Ni kommer upp i superettan? Då får Ni kanske möta supprortar, från Stockholm och Göteborg då kanske det blir lite värre för East Front. Så beklaga er inte för incidenterna i Rosengård. Kan hända att det bor många invandrare i Rosengård. Då är ju detta småsaker i vad som hände i matchen Djurgården-Malmö igår. Så var förberedda vad som kommer att hända när ni kommer upp i superettan.
Till "SMP läsare". Vi har redan mött dem. Fått bussen sönderslagen av Djurgårdare, Sten kastad på bussen av IFK GBG-"fans" osv. Men oftast skiter de i oss då vi räknas som "obetydliga" och små för dem. Tror det var en "AIK-Huligan" som sa att visst är det kul att ni har en klack men ärligt talat skiter vi i er. Det är "matcherna" mot Djurgården, IFK och Malmö som gäller.
Emil
Kanske dumt av mig att göra ett inlägg. Kanske det tar flera år innan Ni behöver konfronteras med Blåvitt och MFF fans. Djurgårdsfansen kanske Ni kan träffa på nästa år, om Ni klarar av att ta steget upp i en högre division.
SMP läsare ska inte du och jag gå och titta på lite Kalmar? Vi är ju så tuffa :D
Stenen borde vara slut snart i rosengård tycker man....
Förstår inte din kommentar??? Det vore bra att om du kunde utveckla den vidare . Min kommentar gällde supportrarna från de största klubbarna i allsvenskan. Vad har lilla Kalmar, med sin lilla supporterklubb att göra i sammanhanget. De gör väl ingen fluga förnär liksom Häckens,ÖSK, Gefle supportrar. Har aldrig hört något illa om dessa supportrar. Men i storstäderna är det flera sk oäkta supportrar, som ställer sig i "klackarna" för att ställa till jäkelskap. Tycker bara synd om klubbarna som får betala dryga böter för dessa "oäkta" supportrar, tack för mig.
Vad då supportrar...support=stöd.
Vad gav de två idioterna som lommade in på Stadion mot MFF för stöd till ett Djurgården som redan innan var i ekonomisk kris o nu åker på en ekonomisk smäll till???
Med såna "supportrar" behöver man inga fiender...
..vadå när ni kommer upp i SE? Det kommer inte hända, Öster finns inte längre snart. HOCKEY SKA DET SATSAS!Öster i Div 1?skrattretande.. PS: Onödiga kommentarer med attack undanbedes.
Jag tycker föräldrarna till dessa ungdomar,dom måste känna sej totalt misslyckade!!!....



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (45 ST.)
ANNONSERA