Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Sport 2010-07-29 | Uppdaterad 2010-07-29
Kvällens superettanmatch mellan Syrianska och Öster är inställd. Kraftigt regn har gjort konstgräsmattan på Södertälje Fotbollsarena ospelbar.
– Givetvis hade vi helst spelat matchen, men det råder ingen tvekan om att planen är ospelbar. Bollen kan varken rulla eller studsa och skaderisken är väldigt stor, sa Östers tränare Ludwig Ernstsson på väg tillbaka in i bussen för en oväntat tidig hemresa.
Domarna, matchdelegaten och tränarna tog gemensamt beslutet att ställa in matchen ungefär en timme före planerad avspark.
Att spela matchen imorgon fredag istället gick inte eftersom både Syrianska och Öster har match igen redan på söndag. Därför lutar det nu åt att matchen spelas första helgen i september.
– Det har fallit uppemot 70 millimeter regn över planen sedan halv tre i dag på eftermiddagen, sa arenachefen Bosse Wedlund vid 18-tiden.
När vädergudarna bjuder på sådana extrema skyfall hjälper det tydligen inte ens med konstgräs...
förra öster matchen var det lika dåligt väder!!!!!
Vad händer med de som var avstängda till denna match, gäller detta vid det nya datumet eller gäller avstängningen nästa match på Söndag?, Någon som vet?
Enl uppgift ska den som är avstängd för viss match vara avstängd när matchen spelas oavsett om den senareläggs



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (46 ST.)
ANNONSERA