Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Sport 2010-11-24 | Uppdaterad 2010-11-24
Sommaren 2012 står den klar - Växjös nya fotbollsarena. NCC kommer att bygga och prislappen blir 185-190 miljoner kronor.
– Det är en historisk dag för Östers IF‚ säger klubbens ordförande Claes Lövgren.
Totalt kommer 12 000 personer kunna se fotboll på den nya arenan. 10 000 av dem kommer ha sittplats. 2 000 åskådare får stå. Samtliga kommer ha tak över sina platser. Det var några av de punkter Öster skickade med i sitt förfrågningsunderlag. Två förslag kom in och i måndags beslutade sig klubben och kommunen. NCC får uppdraget att bygga den nya arenan.
– När vi lade samman allting, inklusive kostnader, var vi överens om att det var det förslaget vi nu ska jobba vidare med, säger projektledaren Claes Risberg.
Lars Iwdal vid Arkitektbyrån i Göteborg har ritat det vinnande förslaget. Arenan kommer att ligga vid rondellen till Handelsplats I11, ungefär där Gamla Värendsvallen ligger i dag. Enligt Claes Risberg kommer arenan att byggas i etage. När man kommer in befinner man sig till exempel tre meter över fotbollsplanen.
– Detta ger oanade möjligheter att skapa intresse för publiken och det ger arenan ett oerhört unikt utseende, säger Claes Risberg.
Underlaget blir naturgräs. Det är ett krav Uefa ställer på Växjö som EM-arrangör för damer 2013.
– Om det skulle visa sig efter ett antal år att naturgräset inte fyller alla de kraven vi måste ställa ska vi ha en möjlighet att komplettera det med konstgräs.
Tanken är att Öster ska spela sin första match på den nya arenan under sommaren 2012. Nästa vecka inleds projekteringen och i slutet av mars är det dags för det första spadtaget.



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (45 ST.)
ANNONSERA