AIK:s storstjärna Dick Tärnström laddar bössan, men Lakers målvakt Viktor Fasth har full koll på pucken. Här får han även hjälp att hålla nollan intakt av en täckande Johan Andersson.
Sport 2009-11-22 | Uppdaterad 2009-11-23
Växjö Lakers defensiva styrka såg till att bryta AIK:s förlustfria svit hemma på Hovet.
Dessutom ett heroiskt boxplayspel, en magnifikt hållen nolla av Viktor Fasth och återtagen serieledning.
– Skönt att få nolla AIK i sin egen hemmaborg, sa Lakerstränaren Janne Karlsson efter söndagens 2–0-seger.
Inför matchen hyllades AIK:s mästarlag i fotboll till sambarytmer på isen inför 3 517 i publiken. Hockeymatchen bjöd dock på allt annat än sambalir, även om Steve Saviano vid ett par tillfällen visade upp några finesser.
Nej, den här Växjösegern var frukten av ett gediget försvarsarbete från första nedsläpp, även om Lakers startade förvånansvärt offensivt och i powerplay sköt Josh MacNevin 1–0 efter 3.33. Daniel Åhsberg ökade sedan på till 2–0 efter 10.17, när han fintade bort AIK-målvakten Christoffer Heino-Lindberg.
– Jag trodde nog att AIK skulle vara hetare i första perioden och var inte inställd på att vi skulle vara så offensiva, sa en nöjd Lakerstränare efteråt.
Fysiskt tuffa AIK kom dock igen spelmässigt och när Lakers åkte på ett par utvisningar var det nära reducering. Men Viktor Fasth och ett vilt kämpande spelarkollektiv såg till att hålla nollan.
I andra perioden drog Lakers på sig inte mindre än sex tvåminutersutvisningar och AIK, som före matchen var allsvenskans mest effektiva lag i powerplay, fick chansen i såväl spel fem mot fyra som fem mot tre, utan resultat i målkolumnen.
Växjöspelarna visade ett enormt hjärta och offrade sig för varandra i varje situation.
– Vi åkte inte hit för att föra matchen. Men vi gör de där enkla grejerna bra. Lägger ut puckarna och slår icing när vi ska. Vi var fokuserade och hade ett lugn i laget, sa Karlsson.
Att Lakerslirarna tvingades spela totalt 20 minuters boxplay i matchen, varav en dryg minut med två man mindre på banan, utan att släppa in ett enda mål, imponerade även på Växjötränaren själv:
– Vi gör det fantastiskt bra och tappade aldrig fattningen, men det är klart att det var svettigt där ute. Det kom mycket skott som utespelarna blockar och sedan tog vi returerna.
Den störste hjälten av alla var dock Viktor Fasth i målet som fick hålla nollan för tredje gången den här säsongen.
– Det känns riktigt skönt. Grabbarna sliter som djur framför målet och det är lätt att stå i mål då, sa Viktor Fasth.
Fasth motade 36 skott jämfört med sin kollega i AIK som tog 21 av 23 skott.
– Jag har inte spelat på en vecka och stod över senaste matchen. Det tog lite tid att komma in i det i dag, men sedan gick det bättre och bättre.
Segern innebar att Växjö Lakers är tillbaka i tabelltoppen och på onsdag är det match mot serie-tvåan Malmö i Växjö ishall. Janne Karlsson hoppas att Lakers ska dra ner på antalet utvisningar, men han fick också ett kvitto på sina mannars jättelungor i boxplayspelet.
– Det är inga problem med konditionen i det här laget...
höra presskonferansen!!
Snar har vi TVÅ småländska lag i Elitserien! Hoppas det går bra för Troja också! Tingsryd får nog alltid leka i de lägre klasserna...
Fortfarande en match mer spelad.
Frågan är om man vill ta Växjö till elitserien? Kommer ni ha en chans? Kommer hockeyn förbli en glöd i samhällets annars så dystra vardag? Jag är Leksing och anser att Leksand hör hemma i allsvenskan, roligare matcher, billigare att följa, mer "skoj" än allvar i allsvenskan.
Kanske bara jag som tycker att uppsättningen Malmö, Leksand, Växjö, Aik, Bofors, Borås, Almtuna och det tyvärr lite tråkigare Mora är skälet till den bästa och roligaste hockeyligan på många många år?
På plats 1 till 8 i tabellen skiljer det ca 10 poäng (med en match mer spelad för ettan) det är 8 lag som ser starkare ut än någonsin i deras spel. Tom Troja hittar gnistan i vissa matcher, som dem inte gjort på länge.
Tråkigt dock att Västerås och Björklöven inte riktigt vill sig i år.
Mvh
Om Lakers skulle ta sig till elitserien kommer man knappast tacka nej. Ny hall är dock en förutsättning, men nu verkar den vara på riktig G. Hurvida man skulle ha en chans? Jag hoppas du förstår att man delvis skulle ha ett annat lag där. Allt detta vet vi inget om(utom hallen då)och en period i taget är det enda som gäller. 31 grundomgångar återstår ju till att börja med. Sen håller jag med dig, tycker också Leksand hör hemma i Allsvenskan.



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (23 ST.)
ANNONSERA