Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Jabir Malghouth (guld tröja) fokuserar på pinnen som står sex meter bort. Växjö HSK-kastarens 316 poäng räckte till individuellt brons och lagseger.
Sport 2009-04-07 | Uppdaterad 2009-04-07
Maj-Britt Jarl hade inte en av sina bästa dagar rent kastmässigt med en 16:e plats individuellt, men hennes insats bidrog ändå till att Växjö hästskoklubbs lag 1 vann lagtävlingen i Växjö Indoor Open i helgen.
Växjö Indoor Open arrangerades första gången 1994 och till årets tävling i Kungsmadskolans gymnastiksal lockades 94 kastare i olika åldrar.
– I dag är det flest kastare från Växjö och Tingsryd men även en hel del från Blekinge, säger tävlingsledaren Göran Brincner, Värends HSK och en av sportens pionjärer i Växjö.
Det som präglar hästskokastning över lag och lördagens tävling i Växjö i synnerhet är den stora bredden på utövarna – allt från små knattar till äldre rutinerade seniorer.
Till exempel var spänningen stor när minorklassen fick avgöras i en extraomgång efter att Lukas Bern, Dynapac Södra och Tobias Gneupel, Sibbamåla båda slutat på 187 poäng efter sina ordinarie 50 kast. Till slut stod Lukas Bern som segrare på 204 poäng mot Tobias 193.
Lagtävlingen blev också den spännande in på slutet, där Växjö HSK 1 vann efter ett par rafflande slutomgångar där främst Carlskrona HSC hotade om segern.
Växjölaget fick 1073 poäng och lagets mest rutinerade spelare är Maj-Britt Jarl, 79 år. Hon har varit med och kastat hästsko sedan starten i Växjö 1993–1994.
– Det blir inga höga poäng i dag, säger Maj-Britt inför sin sista omgång.
– Hästskon ligger inte kvar runt stolpen och det blir inte många 20-poängare. Men sen måste man ju ha lite tur också, suckar Maj-Britt som bland annat har flera SM-guld på sin långa meritlista.
Hennes lagkamrater Jabir Malghouth Sandor Bodi och Tobias Wikström håller med om att resultaten kunde ha varit bättre.
– Det är svårkastat med studsen från mattan och stolparna sitter hårt. Men det gällde alla och det ser man på resultattavlan också, säger Sandor Bodi som segrade i klass 1 ifjol men i år kom sjua.
Lagkamraten Tobias Wikström segrade även i den individuella juniorklassen med 306 poäng.
– Men jag kan göra 400, säger han.
Bäst individuellt gick det för Jabir Malghourth som blev trea i klass 1 med 316 poäng. Vann klassen gjorde Leo Andersson, Carlskrona HSC på 407 poäng.
– Det gick inte så bra i dag att jag kom trea var mer tur. Både jag och de andra i laget tappade många 20:or i dag, säger Jabir.
I klass 2 segrade Jörgen Holmqvist, Tingsryd (316 poäng), i klass 3 vann Bo Trulsson, Korpen Åseda 2 (256 poäng).
Närmast för länets hästskokastare väntar serieslutspel i Växjö den 18 april sedan Tingsryd Open den 25 april innan utomhussäsongen startar med Växjö Open vid Ryttartorpet den 9 maj.



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (45 ST.)
ANNONSERA