Fredrik Hansson (nummer 11) har skjutit Tingsryd till sjunde hockeyhimlen. Först fram att gratulera är Victor Rollin-Carlsson.
Sportkrönikor 2010-03-16 | Uppdaterad 2010-03-17
Jag vet inte om det var en fyrverkeripjäs av modellen Hanssons himlaspel som någon avfyrade klockan fyra i går morse utanför campingstugorna där Vita Hästens spelare låg och sov.
Men jag vet att ishockey är ett himla spel.
Och jag vet att Tingsryds egen variant av Hanssons himlaspel i går kväll skickade Taif till sjunde himlen.
I förlängningens sjätte minut rakade Fredrik Hansson in en retur efter Simon Starks skott och Tingsryd stod som segrare med 5–4 i säsongens värsta rysarmatch hittills.
Det fanns en miljon skäl för kassören i Tingsryds AIF att krama om Hansson efteråt.
Tack vare hans mål är nämligen Taif klart för en kvalserie till hockeyallsvenskan som bland annat innehåller tre (!) Smålandslag.
Det betyder många derbyn, stor publik och korta resor.
Taifs sportchef Anders Gustavsson talar om ett publikt och ekonomiskt "drömscenario".
Finns Taif med i toppen av tabellen lär tre av fem hemmamatcher (de mot Nybro, Olofström och Oskarshamn) locka över 3 000 åskådare till Dackehallen.
Totalt borde Taif omsätta minst två miljoner kronor på kvalserieäventyret – vilket i sin tur borde betyda en vinst på uppemot en miljon kronor.
Därför var det rena rama "miljonmatchen" som Taif vann i går.
Nu väntar alltså matcher mot Oskarshamn, Sundsvall, Nybro, Olofström och Enköping. Tio heta drabbningar på tre veckor.
Redan den här säsongen har Taif mött Nybro och Olofström fem gånger. Facit mot Nybro är tre segrar (alla i division 1 F) och två förluster (båda i allettan). Facit mot Olofström är fyra segrar och en förlust (på straffar i allettan).
Publiksiffrorna i de tre hemmamatcherna mot Nybro har varit 2 542, 2 476 samt 2 983. Olofström har vid sina tre besök i Dackehallen lockat 2 452, 1 850 och 2 515 åskådare.
Fjolårets allsvenskar Nybro Vikings upplevde en tung höst men vändningen kom när laget värvade målvakten Troy Davenport från Alvesta SK. Troy har hållit nollan i de tre senaste matcherna (!) och bara släppt in sex mål på sju playoffmatcher.
Ungdomliga Olofström, som vunnit tolv raka matcher på sistone, har bestämt sig för att betala de extra skatter och arbetsgivaravgifter som krävs för att kunna behålla duktiga kanadensarna Mark Hurtubise och Benoit Doucet även under kvalserien.
Oskarshamn däremot avslutade allsvenskan med elva raka förluster. Tränaren Lenny Eriksson, som coachade Tingsryd 2003/04, har alltså haft en hel del att slipa på under det två veckor långa uppehållet.
Sundsvall, med allsvenskans minsta spelarbudget, lever mycket på sin hemmastyrka, två bra målvakter (Joakim Lundström och Michal Zajkowski) samt en stark centerbesättning.
I Enköping finns före detta Almtuna-spelarna Ola Nilsson (målvakt) och Ville JoLinder (forward) samt duktige backen Tomas Mitell.
Men oavsett vilka spelare, eller vilken dagsform, motståndarlagen i kvalserien visar upp lär de alla få problem med Tingsryd.
Att med bara en period kvar att spela hämta upp ett 0–3-underläge mot ett riktigt bra lag som Vita Hästen är lika osannolikt som imponerande.
Visserligen fick Vita Hästen i tredje perioden betala ett högt pris för sitt kraftödande spel i första perioden, men även om motståndarna drabbats av "soppatorsk" krävs kyla i avslutningarna för att göra fyra mål på en period.
Mitt i gårdagens totala Taif-lycka fanns det anledning att tycka lite synd om Vita Hästen. Att en simpel lottdragning (!) fick avgöra att landets två bästa division 1-lag tvingades cupspela mot varandra om en plats i kvalserien är förstås oacceptabelt – eller "för djävligt" som Taif-tränaren Mikael Tisell sa.
Men det var garanterat det enda han var det minsta irriterad på i går kväll...



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (51 ST.)
ANNONSERA