Sport 2010-02-24 | Uppdaterad 2010-02-24
Troja/Ljungby tvingas flytta sin träning till "tältet" när snö på taket stänger Sunnerbohov.
Rekordmycket snö har fallit över Ljungby i vinter. Mycket av den har hamnat på ishallen Sunnerbohov och nu håller kommunen på att skotta taket. Fram till arbetet är avklarat är det träningsförbud i ishallen. Det innebär att Trojas allsvenska lag måste flytta sin träning under onsdagen.
– Vi får träna ute i tältet, säger sportchefen Jerry Andersson som syftar på den nybyggda Trojahallen bredvid Sunnerbohov.
Enligt Jerry Andersson påverkar inte flytten lagets uppladdning inför fredagens hemmamatch mot Malmö Redhawks. Och han tror inte det är någon risk för att matchen måste ställas in.
– Det kan jag inte tänka mig. De får väl väck snön under dagen så det är normalt här i morgon.
Även andra sporthallar i Ljungby kommun fick stängas tillsvidare under onsdagen. Avstängningen gällde vid Sunnerbohallens sim- och sporthall, Nautilus, Åbyhallen, Ryssby sporthall samt Lidhults sim- och sporthall.
Skotta snö är väl en helt fantastisk träning å gratis hade det varit med. Nä tomtenissar. Upp på taket med er så kan ni kombinera träning med nytta. Ler
Nu är det väl så att man inte får utföra andras arbeten. Gör man detta så brukar väl facket ha synpunkter på detta.



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (51 ST.)
ANNONSERA