Sport 2009-11-02 | Uppdaterad 2009-11-02
Västerås besegrade Växjö Lakers med 4–3 i den allsvenska ishockeyn.
Första perioden:
Västerås spelare tycktes ha käkat taggtråd. Hemmalaget uppträdde med aggressivitet och fart under de första minuterna. Hela tiden surrade Västeråsspelarna framför Viktor Fasth i Lakers mål och ståplatspubliken bakom Viktors kasse hade minutlånga applåder.
5.28 kom utdelningen. När Lakers Björn Karlsson satt utvisad hittade Tobias Forsbergs puck i mål via Viktor Fasths skydd.
Lakers klarade ut anstormningen och växte sakta in i matchen. Lakers omställningsspel från försvar till anfall var bra.
Chanserna kom och det var främst kedjan med David Lundbohm, Robert Rosén och Anton Hedman som skapade lägena.
Efter ett bortdömt Lakersmål för hög klubba kom kvitteringen 17.56. Anton Hedman gjorde säkert mål fri framför Jens Holmström, som fick vikariera för Västerås målvaktsstjärna Johan Thalberg som var halssjuk.
Hedmans mål föregicks av hårt arbete vid sargen av David Lundbohm och fint pass av Robert Rosén.
Andra perioden:
Västerås leder med 2–1, men matchen är jämn och lagen har spelmässiga övertag i delar av perioden.
I sjätte minuten hände det ovanliga att lagen hade stolpskott i anfallen efter varandra.
Först prickade Västerås Henrik Eriksson och direkt kontrade Lakers Erik Lindhagen med en stolpträff.
I periodens mitt var det Västerås som tryckte på. Lakers Niklas Rahm rensade bort pucken på mållinjen, men Västerås bet sig fast i anfallszon. 9.29 tryckte Jonas Johansson in 2–1-pucken. Viktor Fasth var upprörd och menade att han hade pucken innan den slogs in.
Mot slutet var det Jens Holmström i hemmakassen som fick jobba. Närmast mål var Lakers Daniel Åhsberg som hade ett friläge.
En oviss sistaperiod väntar.
Tredje perioden:
En trist period och där Växjö Lakers till en början såg uppgivet ut.
Perioden kunde inte börjat sämre för Lakers. Efter bara 34 sekunder missade Västerås en chans och när pucken studsade ut på banan sköt Stefan Hellqvist 3–1.
Efter ett missat friläge från Lakers Christian Magnusson 2.10 in på perioden blev det oorganiserat.
Det fanns inga linjer i Lakersspelet.
Utvisningarna duggade tätt och sedan Sebastian Meyer gjort 4–1 tog Lakers timeout.
Först då infann sig viljan i Lakers. Den räckte till två reduceringsmål.
Peter Tismikalis gjorde 4–2, framspelad av Johan Andersson. och då hade 11.22 spelats.
Viktor Fasth lämnade sin kasse och 19.57 fick Lakers ett tredje mål genom ett snyggt skott av Robert Rosén.
Hur länge är Markusson borta?
Jösses, det går vågor upp och ner i allsvenskan och i Lakers. Kolla nu de senaste Lakersmatcherna mot Vik respektive Bofors.
Ska det verkligen skilja så mycket i målskillnad och i spel på så kort tid? Eller är Växjö rädda för att spela riktigt i de större arenorna som Janne uttryckte det efter Malmöförlusten?
Jag blir inte klok på den totala ojämnhet i Lakers spel. Ännu mindre klok blir jag på lagets målskillnader i Allsvenskans hemma respektive bortamatcher.
Fy*** vilken låg domarnivå det är i allsvenskan, helt sanslöst. SKAFFA in bättre annars lägg ner!
Heja Västerås ,nu ramlar Växjö Lakers som Vanligt i soptunnan
ser inte bra ut med markusson....
Haha..., härligt Västerås.
Han blir borta för alltid:)
Så skönt och slå kassa lakers.....
alla VIJKare håll er till eran tidning.
Hehe, det är inte Västeråsare utan ljungbybor som trots sistaplatsen passar på att gnälla lite! Låt dem hållas, det är ju inte så ofta de får glädjas nuförtiden ;)



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (27 ST.)
ANNONSERA