Sport 2009-11-02 | Uppdaterad 2009-11-02
När Viktor Fasth vaktar Växjö Lakers kasse brukar laget ta hem segern. Måndagskvällens besök i Västerås var dock annorlunda och Västerås vann med 4–3.
Enda trösten för Viktor Fasth var att han utsågs till bästa Lakerslirare.
– Det kan kvitta, säger Viktor i omklädningsrummet.
Han var lika besviken som de andra lagkamraterna.
– Vi gjorde ingen vidare match. Västerås trummar på bra till en början och fick utdelning. Men vi var ju med in i sista.
– Västerås såg allt lite stressat ut, men deras press högt upp gav resultat.
Viktor Fasth var märkbart irriterad när domaren Pierre Schilken, Luleå, godkände Västerås 2–1. Ett psykologiskt viktigt mål och andra periodens enda.
– Jag tycker själv att jag hade den pucken blockerad. Men domaren motiverade med att Västeråsspelaren slog in pucken under min handske. Och det kan jag bara köpa, säger Viktor Fasth.
Lakers målvakt, med ett rejält bandage om sitt sargade knä, är inte orolig över den allsvenska fortsättningen.
– Nu ska Örebro få sota för den här förlusten, säger Viktor.
http://www.elitsportsbloggen.se/archives/9056
Pucken är ej blockerad.
nu var det hans åsikt hur kan han veta om faktan exakt då?
Fasth har fel???
Finns det någon annan än just Fasth som kan veta huruvida han hade pucken eller inte?
Ofattbart korkad kommentar!



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (53 ST.)
ANNONSERA