Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Student 2008-12-10 | Uppdaterad 2008-12-10
Polisstudenter bör tänka på vad de publicerar på nätet. Det tycker polisförbundets studerandeförening i Växjö som arbetar på ett dokument som ska ge studenterna tips på hur de bör uppträda på internet.
– Vi är intresserade av att våra medlemmar inte ska lämna ut sig själva. Som polis är man väldigt påpassad och personlig information kan få eget liv på nätet, säger Jörgen Ostler, ordförande i polisförbundets studerandeförening i Växjö.
Det var i oktober i år som polisstudenterna blev medvetna om de etiska problemen med nätpublicering. På Facebook publicerades bilder på polisstudenter i festsammanhang, bredvid bilder på studenter i uniform. I en blogg framkom starka åsikter som stod i direkt strid med polisutbildningens värdegrund.
– De här personerna fick uppmärksamhet på ett negativt sätt och de var inte riktigt medvetna om nätets genomslagskraft. Därför vill vi skapa ett dokument som berättar om riskerna med nätpublicering och att man bör tänka på vad man lägger upp på nätet, särskilt om man är polis.
Studerandeföreningen vid polisutbildningen i Umeå arbetar också på en policy för internetpublicering. Även polishögskolan i Solna är intresserade av att ta fram riktlinjer.
I Växjö har arbetet med nätpubliceringsdokumentet precis börjat, men studerandeföreningen hoppas att riktlinjerna är klara innan sommaren.
– Som polis har man alltid en moralisk skyldighet att värna om polisens anseende. Vi kan självklart inte förbjuda någon att lägga upp saker på internet, då skulle vi bryta mot lagen. Men vi kan påpeka att det kanske inte alltid är lämpligt att publicera. Man ska tänka efter innan, för saker som lagts upp på nätet försvinner aldrig, säger Jörgen Ostler.
Om detta ska behöva påpekas, så är det väl ytterligare ett beivs på att antagningen till utbildningen är ett misslyckande...
Kanske det äntligen är dags att publicera poliser som de människor de faktiskt är, trots allt. "Robot-mentaliteten", att poliser är 100% felfria och aldrig gör något moraliskt eller etiskt snedtramp måste allmänheten ändra sin syn på. Detta handlar till sin spets om mångfald och om den skall vi värna. Jag är för en förändrad syn på polisen i Sverige.



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (45 ST.)
ANNONSERA