En svensk julsaga

Ung 2009-12-04 | Uppdaterad 2009-12-04


Det är glittersprayade julstjärnor och mycket paljettights i år. Piffigt i all ära men vi alla vet att den svenska julen inte alls är glad. Bitterheten över att det påkostade designjulpyntet inte passar med det gråa blöta asfalten utanför finns där. Den riktiga snön i Växjö slutade komma redan under 90-talet och vi vågar inte erkänna att den aldrig kommer tillbaka. Kan inte Bo Frank istället för isbana satsa på en nerkylningsapparatur importerad från Kina eller Japan så att vi kan leva i vårt drömvinterlandskap likt 90-talet? Det är trots allt decenniumfirande i år.
Den molande ångestkänslan inför allt finns där. Ångesten över klappar, träffa släkten, ångest över om man måste jobba julhelgen, ångest över skolarbeten under jullovet. Ångest över att man inte hittat någon man kan kröka hos över nyår. Det är dock inget vi kan hjälpa, vi är trots allt uppväxta i skuggan av Olof Palmes död. Vem skulle inte ha ångest över det?

Vi får inte glömma ångesten över att bli dålig i magen efter sillen. I Sverige finns det många känsliga magar. Magar anpassade för potäter och lingon. Om vi hade varit först med att kolonialisera Indien och importera curry, så hade fallet antagligen varit annorlunda, men så blev det inte. Vi valde istället, och har alltid valt, den mer passiva rollen. Om världen skulle vara en skolklass skulle Sverige vara den mobbade, men ganska skarpa tönten, som tvingas sitta längst fram klassrummet eftersom gangster-USA redan valt bästa platsen nära elementen längst bak. Därför har det inte heller blivit någon curry, utan mer potäter till lunch.

Men glöm inte, landsvänner, att Schweden är världens mest demokratiska land. Detta är inget vi kanske öppet skryter med, då kan vi få onda ögat av Storbritten eller USA-gangstern. Denna blandade känsla av fruktan, hat men samtidig respekt inför ovan nämnda aktörer har format den svenska julen. Det finns ingen tid under året vi aktivt väljer att vara så konservativa och traditionalistiska, likt äkta britter, som under julen. Det kan handla om att byta ut en liten snutt i Kalle Ankas jul och en tung frustration sprider sig som en chockvåg i Tv-sofforna. För att inte tala om när Arne Weise skulle bort från rutan.

Förlåt, jag ska inte salta några mer sår. Jag ville bara önska er en fröjdefull gnistrande december.



Kommentarer

  • MVG

    Mycket underhållande krönika. Keep up the good work!

    Läser det mesta du skriver med glädje:)
    God jul på dig med!


huvudnyheter just nu

Diesel stals från två företag

Alvesta [Uppdaterad i dag 09:40]

Klockan 01.30 natten mot lördag upptäcktes två inbrott på Åredavägen i Alvesta. Det är företagen DK Maskin och Hydromekano som drabbats, men polisen vet ännu inte tillvägagångssättet för inbrotten. Det som stulits är diesel från en traktor.


SMP-live med Andreas Wihlborg

Sport [Uppdaterad i går 14:06]

Öster vinner och vinner i superettan. Närmast väntar Varberg hemma på Värendsvallen där laget har tio raka vinster. Matchhjälten från Borlänge Andreas Wihlborg var gäst i SMP-livestudion inför matchen.

 


Sport

Följ Öster-Varberg

Tio raka segrar. Öster dominerar på Värendsvallen och i hela superettan. På lördag kommer nykomlingen Varberg på besök. Följ matchen direkt på smp.se. Avspark klockan 16.


Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

I Smålandsposten i dag: Växjö: Linnéuniversitetet - Högtidligt vid promovering • Inblick: Din mat - Grisbonden kämpar för överlevnad • Tingsryd: Förskolan Bullerbyns Vattenfest • Personligt: Maria friade till Fredrik • Marknad: Klassiska racerbilar från tiden det begav sig • Lördag: Mors dag!


Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

logga
Logga
Bilen
Ford Fiesta 1.6TDCI 75Hk TITANIUM -10
Röd 1.300 mil 129.000 kr

Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Nattportier samt extra receptionist
Quality Hotel Växjö söker nattportier samt extra receptionist.
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Konstruktör samt verktygsmakare
Verktygsteknik Småland AB söker konstruktör samt verktygsmakare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Svarvare/Fräsare
Willo söker Svarvare/Fräsare i Växjö
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Kundservice, lönekonsult, systemutvecklare
HRM Software AB söker nya medarbetare: kundservice, lönekonsult, systemutvecklare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
Försäljningschef bank privat
Länsförsäkring Kronoberg söker försäljningschef bank privat.
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Sommarjobb
Blidingsholms Gård söker sommarjobbare för receptionsarbete till camping och kanotuthyrning samt visst arbete i caféet.
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor och Administratör
Euro Accident Health Care söker Sjuksköterskor och Administratör med sjukvårdserfarenhet
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
Redovisningsansvarig samt HR-ansvarig
IST Sverige AB söker redovisningsansvarig samt HR-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Systemadministratör
Xylem söker systemadministratör. Placering Emmaboda.
Arrow LÄS MER
Ekonomiansvarig/Controller
Alfing i Älmhult söker Ekonomiansvarig/Controller
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (45 ST.)
Arrow ANNONSERA