Ungdomsenkäten 2010

Monarkins framtid är oviss...

Ung 2010-05-31 | Uppdaterad 2010-05-31

...Om man frågar Kronobergs läns niondeklassare. I den årliga ungdomsenkäten som majoriteten av niondeklassare i Kronobergs län gör fick eleverna i år ta ställning kring frågor som bland annat handlade om Sveriges monarki. Ska vi ha ett kungahus? Ska du titta på bröllopet mellan Viktoria och Daniels bröllop och vem är din favorit i kungahuset? Ung träffade tre niondeklassare för att diskutera resultatet av enkäten.


Kommer det att gå utför med monarkin i Sverige? En tredjedel av niondeklassarna i länet vill behålla kungahuset, resten svarar nej eller vet inte.


Namn: Jacob Danielsson
Skola: TC
Ålder: 16
Gör: Är gymnast och lyssnar på musik
Favorit i kungahuset: Kungen
Monarki i Sverige? Ja


Namn: Lina Söderlind
Skola: Ringsberg
Ålder: 15
Gör: Tränar ju-jutzu, är med kompisar och "SSU:ar"
Favorit i kungahuset: Victoria
Monarki i Sverige? Nej


Namn: Petter Siljedahl
Skola: TC
Gör: Spelar musik och umgås med kompisar
Ålder: 15
Favorit i kungahuset: Kungen
Monarki i Sverige? Ja

På frågan "Tycker du att Sverige ska ha monarki?" framkom det att två av fem av niondeklassarna svarade "Jag vet inte" . Petter Siljedahl, Jacob Danielsson och Lina Söderlind som går i nian på TC och Ringsberg, är eniga om att det faktum att så många ungdomar väljer att inte ta ställning till frågan beror på okunnighet kring vad kungafamiljen egentligen gör.
- Det de gör påverkar inte mig personligen, säger Jacob Danielsson. Det man vet är typ att de har välgörenhetsfonder och klipper band.
Av de som valde att ta ställning till om vi ska ha monarki i Sverige eller inte svarade en av tre ja och en av tre nej. Petter, Jacob och Lina ställer sig på olika sidor när det gäller detta.
- Jag tycker att i ett demokratiskt land som Sverige ska folket själva få välja sin representant, säger Lina.
- För de som sa att de inte vill ha monarki handlar det nog om att de vill ha en förändring, till exempel att man inte ärver sin post, fortsätter hon.
- Jag tror att många av de som svarade nej vill modernisera sig och bli mer som USA, som man alltid ser så mycket av i media, menar Petter.
- Ja, hur modernt är det med häst och vagn egentligen? Haha, säger Jacob.
Varken Petter eller Jacob håller med Lina. De anser att monarkin är en viktig del av Sveriges historia och att vi av tradition bör ha monarki.
- Det skulle kännas konstigt utan kungen, han är ju gubben på pengen, fyller Jacob skämtsamt i.

Ungdomar i dag är inte särskilt intresserade av huruvida Sverige ska ha monarki eller inte. Trots detta är både Petter och Jacob övertygade om att vi i framtiden fortfarande kommer att ha ett kungahus. Lina däremot tror att den okunskap ungdomar i dag har kring vad kungafamiljen egentligen gör kommer att leda till att kungahuset hamnar mer och mer i skymundan och försvinner.
- Folk kommer väl så småningom börja tänka att det faktiskt inte finns någon mening med att ha ett kungahus, säger Lina.
Alla tre är eniga om att det var bättre kunskap kring kungafamiljer förr och att kungen själv spelade en mycket större roll i samhället.- Om man frågar sin farmor eller mormor så kan de berätta mycket mer om vad kungen gör, menar Lina.
- I dag är det nog fler unga i Sverige som vet vad Obama gör än vad kungen gör, påstår Petter.
- Man borde få lära sig mer om det på samhällskunskapen för att få fler unga att vilja ta ställning. Kungahuset är ju fortfarande en stor del av Sverige, säger Jacob.

Resultatet av enkäten visade också att 80 procent av niondeklassarna inte skulle vilja byta liv med kronprinsessan Victoria och att lika många väljer att inte kolla på bröllopet mellan Victoria och Daniel.? Alla tre är eniga om att allt som kungabarnen gör blåses upp alldeles för mycket i medier och att det är därför så många inte skulle vilja gå i Victorias skor. Kungabarnen måste vara på ett visst sätt och de tycker det känns orättvist att behöva födas in i den rollen, men de är också eniga om att det är ännu svårare att giftas in i kungahuset, så som Daniel nu gör.
- Han har ju inte haft den sortens fokus på sig hela sitt liv och det lär han ju få nu, säger Lina. - Ja, det känns till exempel ganska onödigt att göra en så stor grej av Daniels njurtransplantation, påpekar Petter.
Att så pass många av niondeklassarna väljer att inte titta på bröllopet förvånar inte Jacob, Petter och Lina. Men de tror ändå att många kommer att kolla på det i efterhand, främst i underhållningssyfte.
- Jag tycker det är konstigt att folk inte vill titta. Det är ändå en stor händelse med orkestrar och grejer. Carola ska ju sjunga, haha! påpekar Petter.


Daniel Westling, som snart kommer gå under titeln Prins Daniel, Hertig av Västergötland inte kommer att tituleras kungen tycker alla tre är fel, även om de resonerar sig fram till varför det är så.
- Det är väl för att kungen vanligtvis är mäktigare än drottningen och om Daniel skulle ha kallats för kung kanske han hade hamnat över drottningen, konstaterar Petter.Fast de tycker allihop att båda titlarna borde väga lika tungt med tanke på den jämställdhet vi vill uppnå i Sverige i dag.



Kommentarer

  • All heder...

    ...åt din tekniskt skickliga bild, Alexander (de som hoppar). Men vad har den med artikeln att göra? Kopplingen att det går "utför med monarkin" är för svag enligt mig.


  • två bilder

    I tidningen är det en bild när "kungen och drottningen" stor vid slottet och vinkar. Tanken var egentligen att de två bilderna skulle dela sida, men det blev väl bättre så här enligt redigerarna. Det kanske förklarar saken lite!


  • krock

    I ett demokratisk samhälle så krockar det fullständigt med en monarki.
    Monarki och Demokrati är motpoler till varandra.


  • för unga

    Att ställa frågor om monarkins vara eller inte till ungdomar, som inte ens torra bakom öronen är helt fel, men det ligger väl i Irenas politiska syften.


huvudnyheter just nu

Läs i dagens Smålandsposten

Nyheter [Uppdaterad i går 11:54]

I Smålandsposten i dag: Växjö: Det stora bandyslaget • Inblick - Kjells dotter orkade inte leva med sin sjukdom • Personligt - Nils, 18n år arbetar för helnykter livsstil • Älmhult Bildningsförbundet ABF sluter cirkeln Krönika: Kjell Johansson, fiskekrönika om fiskelåtar som platsar i Globen.• Lördag: Om samlare.


Träd tas ner för nytt kafé

Växjö [Uppdaterad i går 09:36]

Det blir ett nytt och modernt kafé med uteservering på Stortorget. Däremot får två träd ta stryk och göra nytta som ved för att ge plats åt kaféet. Läs mer

 

Träd tas ner för nytt kafé

Är det rätt att fälla träd på Stortorget för att ge plats för kafé

Visa resultat





Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

Senaste nytt från Kronoberg

logga
Logga
Bilen
Ford Mondeo ST 220 -05
Performance blue 11.400 mil 79.000 kr

Biskopssekreterare
Svenska Kyrkan/Växjö stift söker biskopssekreterare.
Arrow LÄS MER
Bovärd
Allbohus söker Bovärd
Arrow LÄS MER
Säljare
Swecon Anläggningsmaskiner AB söker säljare. Region Kronoberg och Blekinge.
Arrow LÄS MER
Area Manager
Getinge Disinfection AB söker Area Manager i Växjö
Arrow LÄS MER
Industrielektriker/Automationstekniker
Södra söker Industrielektriker/Automationstekniker till Mönsterås
Arrow LÄS MER
Teknisk chef
CA Fastigheter AB söker teknisk chef. Placering Karlskrona.
Arrow LÄS MER
Projektledare
Produktutvecklarna i Växjö söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor
Euro Accident söker sjuksköterskor till Växjö
Arrow LÄS MER
Projektledare/konstruktör
ECMEC ab söker projektledare/konstruktör. Placering Virserum.
Arrow LÄS MER
Servicetekniker
Rydbergs Lastbilar söker Servicetekniker till Kalmar och Nybro
Arrow LÄS MER
Ingenjörer
Devellum AB söker ingenjörer inom el & automation, mekanisk konstruktion samt projektledning. Placering Kalmar och Oskarshamn.
Arrow LÄS MER
Semestervikarier
Xylem söker semestervikarier till Emmaboda
Arrow LÄS MER
Kommunikatör
Unionen Småland söker Kommunikatör till Kalmar
Arrow LÄS MER
Researcher
Högström & Co söker Researcher till Växjö
Arrow LÄS MER
Utvecklingschef/Instrumentingenjör
Södra söker Utvecklingschef/Instrumentingenjör till Växjö och Mörrum
Arrow LÄS MER
Sales Area Managers
Norden Machinery AB söker Sales Area Managers.
Arrow LÄS MER
Skogsinspektor
Södra Skog söker skogsinspektor. Placering Broby.
Arrow LÄS MER
Verksamhetschef
Regionförbundet i Kalmar län söker verksamhetschef.
Arrow LÄS MER
Redovisningsansvarig
ExpoClean söker Redovisningsansvarig till Växjö
Arrow LÄS MER
Marknadscontroller
Kalmar Energi söker Marknadscontroller till Kalmar
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (53 ST.)
Arrow ANNONSERA