Vad hände med Lunarstorm?

Ung 2010-03-15 | Uppdaterad 2010-03-19

Krypin, blinkande gästboksfötter och wzup-frågor. Vad hände egentligen med communityn där allting hände? Ung tittar denna vecka nostalgiskt tillbaka på 2000-talets största knytpunkt. Fanns det inte på Lunarstorm så fanns det inte alls.

FAKTA

- Samma företag som äger Lunarstorm - Wyatt Media Group – äger i dag bland annat Bilddagboken, Bloglovin och Tyda.se

- Namnet Lunarstorm kommer från grundarens flickväns nickname på föregångaren Stalj Plejs.

- Luna betyder måne på latin och det skulle därför kunna översättas som "månstorm".

Visste du att världens första nätcommunity föddes i Sverige? Långt innan Facebook och MySpace dök sajten Stalj Plejs upp. Det var runt 1996 och för första gången i historien fanns en plats där många sociala funktioner fanns samlade. När 1999 skulle bli ett nytt millenium ersattes Stalj Plejs med sajten som skulle komma dominera i ungdomsvärlden. Precis på tolvslaget tryckte grundaren Rickard Eriksson på knappen. Lunarstorm var fött.

Under de kommande åren växte den orange-gröna sajten och snart etablerades ett slags monopol på kidsen. Som mest hade Lunarstorm 80 procent av alla Sveriges ungdomar från 12 till 35 år som aktiva medlemmar, det vill säga 1,2 miljoner. År 2006 var den svenska ungdomen i genomsnitt inne 56 minuter om dagen på sidan. Intäkterna till företaget Lunarworks kom främst från annonser, men också en hel del från betaltjänsterna, till exempel Pro. Rickard Eriksson berättar:
- Lunarstorm var faktiskt världsunikt när det gällde betaltjänster. Vi hade ungefär 300 000 personer per månad som betalade för något på sidan, men betalviljan för sajter brukar ligga kring fem procent av medlemmarna. Ingen av medierna kommer i dag upp till det.

Med Pro blev man lite coolare. Man fick sina statussiffror i guld och man kunde lägga ut foton i tjänsten Kollage. Men snart började medlemmarna svika sajten. På Bilddagboken kunde man publicera foton gratis, samtidigt var Facebook på väg med stora steg över Atlanten. Mellan 2005 och 2008 tappade Lunarstorm 83 procent av sina besökare. Här var ägarna dock snabba med att inse Bilddagbokens potential - och sidan köptes upp.
Totalt har man alltså inte tappat besökare - de har snarare ökat.

Men den stora frågan är ändå varför. Varför ekar det nu tomt på sajten som i dag är en spillra av vad den brukade vara? Rickard Eriksson lämnade företaget 2006 för att satsa på annat, men han har ändå några tankar:

- Dels har det varit en utveckling där internet har blivit viktigare. Det finns mer tjänster, inte bara sociala nätverk, som man ägnar sin tid åt. Det har blivit mer utspritt. Samtidigt har det skett en utveckling där man vill vara mer individuell, man vill skapa sin egen blogg istället för att använda Lunarstorms bloggfunktion.

Tror du att sidorna som nu dominerar kommer gå samma öde till mötes som Lunarstorm?
- Det är inte omöjligt. Men jag tror inte att det finns såna livscyklar. Man kommer inte byta till en annan aktör. Jag tror som sagt att man blir mer och mer utspridd i sitt internetanvändande, man har till exepmel sitt fotoalbum och sin blogg på olika ställen.

Kan du ibland sakna Lunarstorm?
- Nej. Jag höll på med det så länge så jag var ganska trött på det. Men vi hade jätteroligt, det var en skitrolig arbetsplats.
I dag håller man på att bygga ett helt nytt Lunarstorm ända från grunden. När det släpps är dock oklart.


sköna lunars - vad hette du?

Ungredaktionens lunars:
Viktor: atjo_prosit
Hateff: hatt__hatt
Anton: stuvademakaroner
Ines: fishboone
Elin: lirop
Alexander: dooper
Jonna: annojen
Fanny: DaFanny
Josefin: virusvarning

Vad hette du? Mejla ung@smp.se och berätta. De skönaste namnen vinner usb-minnen.



Kommentarer

  • Hm

    Ja, man kunde samtidigt inte nämna något om det nya Lunarstorm som utvecklas just nu? Kanske fixat en intervju med utvecklarna eller någonting sådant?
    I övrigt en bra artikel, bra Fanny :)


huvudnyheter just nu

Läs i dagens Smålandsposten

Nyheter [Uppdaterad i går 11:54]

I Smålandsposten i dag: Växjö: Det stora bandyslaget • Inblick - Kjells dotter orkade inte leva med sin sjukdom • Personligt - Nils, 18n år arbetar för helnykter livsstil • Älmhult Bildningsförbundet ABF sluter cirkeln Krönika: Kjell Johansson, fiskekrönika om fiskelåtar som platsar i Globen.• Lördag: Om samlare.


Träd tas ner för nytt kafé

Växjö [Uppdaterad i går 09:36]

Det blir ett nytt och modernt kafé med uteservering på Stortorget. Däremot får två träd ta stryk och göra nytta som ved för att ge plats åt kaféet. Läs mer

 

Träd tas ner för nytt kafé

Är det rätt att fälla träd på Stortorget för att ge plats för kafé

Visa resultat





Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

Senaste nytt från Kronoberg

logga
Logga
Bilen
Ford Mondeo ST 220 -05
Performance blue 11.400 mil 79.000 kr

Biskopssekreterare
Svenska Kyrkan/Växjö stift söker biskopssekreterare.
Arrow LÄS MER
Bovärd
Allbohus söker Bovärd
Arrow LÄS MER
Säljare
Swecon Anläggningsmaskiner AB söker säljare. Region Kronoberg och Blekinge.
Arrow LÄS MER
Area Manager
Getinge Disinfection AB söker Area Manager i Växjö
Arrow LÄS MER
Industrielektriker/Automationstekniker
Södra söker Industrielektriker/Automationstekniker till Mönsterås
Arrow LÄS MER
Teknisk chef
CA Fastigheter AB söker teknisk chef. Placering Karlskrona.
Arrow LÄS MER
Projektledare
Produktutvecklarna i Växjö söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor
Euro Accident söker sjuksköterskor till Växjö
Arrow LÄS MER
Projektledare/konstruktör
ECMEC ab söker projektledare/konstruktör. Placering Virserum.
Arrow LÄS MER
Servicetekniker
Rydbergs Lastbilar söker Servicetekniker till Kalmar och Nybro
Arrow LÄS MER
Ingenjörer
Devellum AB söker ingenjörer inom el & automation, mekanisk konstruktion samt projektledning. Placering Kalmar och Oskarshamn.
Arrow LÄS MER
Semestervikarier
Xylem söker semestervikarier till Emmaboda
Arrow LÄS MER
Kommunikatör
Unionen Småland söker Kommunikatör till Kalmar
Arrow LÄS MER
Researcher
Högström & Co söker Researcher till Växjö
Arrow LÄS MER
Utvecklingschef/Instrumentingenjör
Södra söker Utvecklingschef/Instrumentingenjör till Växjö och Mörrum
Arrow LÄS MER
Sales Area Managers
Norden Machinery AB söker Sales Area Managers.
Arrow LÄS MER
Skogsinspektor
Södra Skog söker skogsinspektor. Placering Broby.
Arrow LÄS MER
Verksamhetschef
Regionförbundet i Kalmar län söker verksamhetschef.
Arrow LÄS MER
Redovisningsansvarig
ExpoClean söker Redovisningsansvarig till Växjö
Arrow LÄS MER
Marknadscontroller
Kalmar Energi söker Marknadscontroller till Kalmar
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (53 ST.)
Arrow ANNONSERA