Annons

Inga bostadsrätter i Tingshuset

Det blir inga bostadsrätter i Alvesta Tingshus. Orsak: för dåligt intresse. I stället görs huset om till hyresrätter.
Alvesta • Publicerad 2 oktober 2012
Tingshuset blir hyresrätter - inte bostadsrätter.
Tingshuset blir hyresrätter - inte bostadsrätter.Foto: Stefan Fehrm

Alvesta tingshus köptes 2010 av GBJ Bygg. Planerna att skapa bostadsrättlägenheter i huset tog fart.

Strax benämndes Tingshuset som ett unikt projekt och med "en ny prisbild för bostadsrätter i Alvesta". Priserna på de tio lägenheterna varierade mellan 700 000 kronor och 1,5 miljoner.

Annons

Men av detta blir det alltså inget. Orsaken var att inte tillräckligt många kunde tänka sig köpa en lägenhet i Tingshuset.

Trots marknadsföringsinsatser bokade bara fyra personer sig för en lägenhet. Kravet var sex bokningar för att bygget skulle komma igång.

Beslutet togs för några dagar sedan av fastighetsägaren.

– Det är svårt att sälja bostadsrätter nu, konstaterar Staffan Dahlström, vd på GBJ Bygg

Men hyresrätterna bedömer ni blir uthyrda?

– Ja det gör vi.

GBJ Bygg kommer själva att äga och förvalta fastigheten.

Enligt Staffan Dahlström blir det byggstart någon gång i slutet av året

– Konjunkturläget gör att folk är osäkra när det gäller att köpa nytt. Det är tråkigt. Det hade varit positivt för både bostadsrätts- och villamarknaden i Alvesta om det blivit bostadsrätter. Men nu blir det fina hyresrätter istället, säger Jonas Hellström på Länsförsäkringars fastighetsförmedling som hade uppdraget att sälja lägenheterna.

Hyresrätterna kommer att anpassas efter det bygglov som gäller för bodstadsrätterna.

Annons

Så här har bostäderna beskrivits:

En av lägenheterna byggs i gårdshuset på tomten.

Två större lägenheter planeras till våning ett. De är på 100 respektive 104 kvadratmeter. På våning ett finns även en mindre lägenhet på 52 kvadratmeter och en gemensam altan. Bottenplanet får tre lägenheter på mellan 60 och 90 kvadratmeter. Även på vindsplanet byggs lägenheter, varav en i etage. Det blir också hiss. Tingssalen ska fungera som gemensamhetsutrymme för de boende.

Tingshuset byggdes i början av 1900-talet och blev byggnadsminne år 2008.

Margitta Lennartsson
Så här jobbar Smålandsposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons