Nu får han larmet och telefonen åter

Från och med i dag ska Nils-Olof Arvidsson i Sjuhult, Mistelås, kunna använda sin telefon och sitt trygghetslarm igen.
Alvesta • Publicerad 14 oktober 2011

Smålandsposten skrev i onsdags om Nils-Olof Arvidsson i Sjuhult, som står helt utan både telefon och larm sedan Telia kapat telefonledningarna i området och infört ett mobilt alternativ. Han har varit mer eller mindre isolerad från omvärlden i drygt två veckor.

Nils-Olof Arvidsson är i behov av trygghetslarm då han har genomgått en hjärtoperation. Men efter Smålandspostens artikel i onsdags har Telia beslutat att koppla in hans telefon igen, tillfälligt tills det mobila nätet fungerar bra.

-De har lovat att göra det i dag (läs torsdag), säger Erling Lymalm, som är granne till Nils-Olof Arvidsson.

Enligt Lymalm har även två personer från äldreboendet Furuliden varit ute hos Nils-Olof Arvidsson i Sjuhult och erbjudit sig att komma ut till honom varje dag.

Vad säger Nils-Olof Arvidsson om att han får telefonen och larmet att fungera igen?

-Han tycker förstås att det är toppen. Han är så glad. Det här var kanon, säger Erling Lymalm.

Marie Magnusson
Så här jobbar Smålandsposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.