Tyrolen – Årets kooperativ
Tyrolens vänner ekonomisk förening är ett personaldrivet kooperativ, som driver den gamla folkparken Tyrolen i Blädinge. Den byggdes på 60-talet av Olle Håkansson och har en speciell prägel på grund av alla porträttlika målningar av den tidens artister.
Utmärkelsen delas ut av Coompanion Kronoberg, som finansieras av organisationer, offentlig sektor, EU-medel med mera och är specialiserade på att hjälpa till att starta kooperativa företag.
När Tyrolens storhetstid som danspark var över började parken förfalla. Entusiaster försökte dock väcka parken till liv igen men detta lyckades inte riktigt förrän bröderna Hector med flera köpte parken. Personalkooperativet har undan för undan byggt upp en omfattande verksamhet; mässor festivaler, uppträdanden och arrangemang av olika slag. Parken har blivit en mötesplats för både gammal och ung. I somras startade en ny verksamhet; barnens torsdagar med teater.
– Tyrolens vänner är inte bara vänner av folkparken utan också av kulturell, ekologisk, social och ekonomisk hållbarhet, säger Coompanion Kronobergs verksamhetsledare Magnus Andersson i ett pressmeddelande.’
Margitta Lennartsson