Annons

Flytta tågstationen till Räppe

Med eller utan sjukhus i Räppe borde tågstationen flyttas ut från Växjö och förläggas i Räppe. Hela tågbanan bör flyttas ut och förläggas bakom Bergundasjön och därmed frigöra hela stationsområdet.
Insändare • Publicerad 2 december 2021
Detta är en insändare i Smålandsposten. Åsikter som uttrycks är skribentens egna.
Med eller utan sjukhus i Räppe borde tågstationen flyttas ut från Växjö och förläggas i Räppe, tycker Barbro Åhman.
Med eller utan sjukhus i Räppe borde tågstationen flyttas ut från Växjö och förläggas i Räppe, tycker Barbro Åhman.Foto: Elliot Sjöfors

Därmed öppnas Domkyrkoparken upp mot Växjösjön och många trafikhinder med nedfällda bommar elimineras.

Endast en trafikerande linje, fram och tillbaka, behövs till Räppe, med utgång från Växjö centrum och det är med ett monorail-tåg, som går på skena flera meter över marken.

Denna investering är mer behövlig än ett nytt lasarett inklämd på ett vattensankt område i Räppe.

Barbro Åhman, Växjö

Annons
Annons
Annons
Annons