Insändare: ”Hade det gällt något annat än hörselproblem hade det talats om diskriminering”
Med tilltagande ålder har även jag blivit ”lomhörd”. Ibland hör jag inte ens det jag vill höra, inte ens med hjälp av hörapparaten. Det här är jag självklart inte ensam om. Men det blir mer och mer tydligt för mig att de flesta med hörselproblem är alldeles för snälla och tysta. Man säger inte ifrån, när ljudet är dåligt.
”Vi alla med hörselproblem, låt oss hjälpas åt att tjata och tjata och tjata”
Det finns hörselanläggningar i de flesta offentliga lokaler. Många lokaler har akustikplattor eller andra anordningar, för att ljudnivån och bullernivån – ekoeffekten, skall vara acceptabel även för hörselskadade. Men inte alla lokaler! Hade det gällt något annat än hörselproblem, som kanske främst drabbar äldre, hade det demonstrerats och talats om diskriminering.
Vi alla med hörselproblem, låt oss hjälpas åt att tjata och tjata och tjata och fortsätta att tjata och påpeka att lokaler och ljudanläggningar måste fungera så att alla kan höra. Hursa?
Så ett litet tillägg: Knacka aldrig på en mikrofon för att kolla att ljudet är på på. Har man hörapparat blir effekten att någon slår med slägga i ens huvud.
Bengt-Olof Göransson, Alvesta