”Skomakare bli vid din läst”
Lemne och Fransson anser att ”hela utbildningskedjan från grundskola till högskolor och universitet behöver bli effektivare. Matchningen och samverkan mellan utbildning och företag måste bli bättre.”
Jag delar den uppfattningen. Problemet har varit att de tidigare näringsministrarna inte har haft tillräckliga erfarenheter och kunskaper avseende näringslivets behov av samverkan.
Dessutom har motsättningarna mellan arbetsgivarparterna och de fackliga organisationerna varit för stora.
I?dag är vi på väg att kanske få en statsminister med de erfarenheter och kunskaper som skulle kunna vara den näringsminister som kan förbättra utbildningskedjan och framför allt vara den samordnande personen som utbildningsverksamheten och företagen behöver.
Tyvärr är Stefan Löfven på väg att bli statsminister. Vilket jag är tveksam till att han kommer att kunna klara av.
Det finns ett gammalt ordspråk som säger: ”Skomakare bli vid din läst.”
Bengt Palm