Annons
Filip Korosec vinner Blåsmusikpriset
Kultur • Publicerad 11 mars 2021
Vinnaren av Blåsmusikpriset heter Filip Korosec. Priset riktar sig till de träblåsare, bleckblåsare eller slagverkare som är behöriga att söka Kungliga Musikaliska Akademiens nationella stipendier och arrangeras vartannat år.
Slagverkaren Filip Korosec har framträtt över hela Europa, både som solist och i olika kammarensembler, och anses vara ett av de mest intressanta namnen inom sitt skrå i Sverige.
"Med fri klanglig färgprakt parar Filip Korosec en insiktsfull musikalitet med teknisk frihet i ett storslaget gryende konstnärskap, " lyder juryns motivering som lästes upp under torsdagskvällens final i Crusellhallen i Linköping, där finalisterna spelade tillsammans med Östgöta Blåsarsymfoniker.
TT
Så här jobbar Smålandsposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons