Annons

The Weeknd sur på Grammys – bojkottar

Musik • Publicerad 12 mars 2021
The Weeknd tänker aldrig mer medverka på Grammy Awards. Arkivbild.
The Weeknd tänker aldrig mer medverka på Grammy Awards. Arkivbild.Foto: Richard Shotwell

The Weeknd, eller Abel Makkonen Tesfaye som han egentligen heter, är så missnöjd med de uteblivna Grammy-nomineringarna att han tänker bojkotta Grammy-galan framöver, åtminstone tills organisationen bakom prisgalan gör sitt nomineringsförfarande mer transparent.

Liknade kritik framfördes tidigare i veckan av den före detta One Direction-medlemmen Zayn Malik, som menar att dagens system "möjliggör att nepotism, rasism och nätverkande kan påverka röstningen".

Annons

The Weeknds singel "Blinding lights" var den mest sålda under förra året och den kanadensiska popstjärnan hade nyligen hedersuppdraget att underhålla i halvtid under Super Bowl.

Årets Grammy-prisutdelning äger rum den 15 mars.

TT
Så här jobbar Smålandsposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons