Bowling och nöje bröt kontrakt
När den tidigare entreprenören lade ner sin verksamhet i bowlinghallen i Emmaboda gick det nya kontraktet till Hovmantorpföretaget. Men nu har de brutit samarbetet med Emmaboda kommun eftersom de anser att kommunen inte hållit sin del av avtalet.
- Vi kom inte igång med verksamheten när vi skulle och vi fick inga klara besked om när vi kunde komma igång istället, säger Pontus Büttner, Bowling & Nöje i Hovmantorp.
Hovmantorpföretaget skulle tillträda lokalerna den 16 juli i år. Men installationen av den nya säkerhetsutrustningen i bowlinghallen hölls inte inom tidsramen och därför har Bowling & Nöje valt att säga upp sitt entreprenörskap.
Erling Karlsson, förvaltningschef tekniska kontoret i Emmaboda, menade att den gamla utrustningen kunnat användas tills den nya blev färdig. Men det tycker inte Pontus Büttner.
- Det var inte under de premisserna vi skrev på kontraktet.
Kommer detta att leda till juridiska åtgärder?
- Det hoppas jag inte. Men det får vi ta då i sådana fall, säger Pontus Büttner.
Vad som händer med bowlingverksamheten i Emmaboda är ännu inte klart.
Tomas Serholt