Nyheter

SBB sänks till skräpstatus – igen

Ytterligare ett ratinginstitut sänker fastighetsbolaget SBB:s kreditbetyg till så kallad skräpstatus, rapporterar Dagens industri. Fitch sänker betyget från BB- till BBB+, med negativa utsikter.
Ekonomi • Publicerad fredag 20:40
Ännu ett ratinginstitut sänker SBB:s kreditbetyg. Arkivbild.
Ännu ett ratinginstitut sänker SBB:s kreditbetyg. Arkivbild.Foto: Johan Nilsson/TT

Fitch anser att risken för refinansiering ökat och att bolagets belåning kommer att vara hög, trots storförsäljningen av aktier i byggbolaget JM, skriver Di.

Trots att SBB sålde JM-aktier för 2,8 miljarder kronor innebar affären en förlust på drygt tre miljarder kronor.

SBB har obligationslån för omkring nio miljarder kronor som förfaller det närmaste året

Fredagens sänkning ligger i linje med Standard & Poor's sänkning den 8 maj. SBB-aktien kraschade då, och sedan den dagen har aktiens värde halverats.

BB+ kallas till vardags skräpstatus och innebär att räntorna trycks upp vilket medförd en risk för indragen bankkredit.

Efter beskedet den 8 maj ställde SBB in planer på en nyemission av D-aktier och en miljardutdelning till ägarna. Utdelningen har flyttats fram till nästa år.

SBB grundades 2016 av den tidigare socialdemokratiske politikern Ilija Batljan, som även är storägare och vd i bolaget.

TT
Så här jobbar Smålandsposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.