Annons
Nyheter
Nyfödd fick mjölk med resistenta bakterier
lex Maria • Publicerad 7 september 2023
Ett för tidigt fött barn fick av misstag bröstmjölk från en bärare av resistenta bakterier.
Händelsen inträffade på ett sjukhus i Skåne i november 2022, när barnet skulle matas med pumpad bröstmjölk från sin mamma. Av misstag fick den nyfödde mjölk från en annan person, som var bärare av en bakterie som är resistent för vissa typer av antibiotika, skriver Sydsvenskan.
Barnet fick i sig bakterierna men blev inte sjuk. Händelsen är anmäld enligt lex Maria med hänvisning till att det fanns risk att barnet skulle fått en allvarlig vårdskada.
TT
Så här jobbar Smålandsposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons