Annons
Nyheter
Resistent hiv gör bromsmediciner ineffektiva
HIV • Publicerad 8 maj 2018
Forskare larmar om att hivresistensen ökar i världen. Mer än var tionde hivsmittad i södra och östra Afrika och Latinamerika bär på resistenta virus där minst en grupp av bromsmedicinerna därför inte fungerar, rapporterar SR:s Vetenskapsradion. Det är forskare vid University College London som undersökt förekomsten av hivresistens i fler än 60 länder.
– Vi har en patient med virus som är resistent mot alla bromsmediciner som finns på marknaden, säger överläkare Sheila Eshiwani vid ett sjukhus i kenyanska Nairobi till programmet.
För att hindra epidemin uppmanar världshälsoorganisationen WHO drabbade länder för att byta till nya, dyrare läkemedel.
TT
Så här jobbar Smålandsposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons