Annons
Nyheter

Terrormisstänkt på rymmen i London

Storbritannien • Publicerad 6 september 2023

En före detta brittisk soldat, som suttit häktad misstänkt för förberedelse till terrorbrott, har rymt från ett fängelse i södra London, uppger brittiska medier.

Polisen har inlett en stor sökinsats och vädjar om hjälp att fånga 21-åringen.

Annons

Mannen har suttit häktad i Wandsworth-fängelset sedan januari, när han åtalades för att 2021 ha försökt komma över information "som kan vara användbar för en person som utför eller förbereder terrorhandlingar", uppger Londonpolisen. Han ska också ha samlat in information som "kan vara nyttig för fienden".

Mannen rymde från fängelset tidigt på onsdagsmorgonen. Han tros befinna sig i London och polisen betonar att de inte tror att han utgör någon fara för allmänheten. "Men vårt råd är att om du ser honom så närma dig inte", skriver man i ett uttalande.

TT
Så här jobbar Smålandsposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons