Annons
Nyheter

Tre personer häktade för inblandning i mord

Brott • Publicerad 10 september 2023
Tre personer har häktats misstänkta för inblandning i ett mord. Arkivbild.
Tre personer har häktats misstänkta för inblandning i ett mord. Arkivbild.Foto: Johan Nilsson/TT

Tre personer har häktats misstänkta för inblandning i ett mord i Västerås i somras, rapporterar VLT.

Personerna – som är mellan 24 och 38 år – misstänks för medhjälp till mord samt grovt skyddande av brottsling.

Annons

Det var i början av juli som en 18-årig man sköts till döds vid sin bostad i ett villaområde i Bjurhovda i Västerås, och tidigare i veckan anhölls fem personer misstänkta för inblandning i mordet. Tre av dem har nu häktats, medan två har släppts på fri fot. Personerna misstänks dock fortfarande för brott.

Häktningsförhandlingen hölls på söndagen. Två personer sitter sedan tidigare häktade i ärendet: en 16-åring som misstänks för anstiftan till mord, samt en person under 18 år som misstänks för att ha skjutit ihjäl den unge mannen.

TT
Så här jobbar Smålandsposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons