Annons
Nyheter

Va-chef anser att erbjudandena är mycket förmånliga

Växjö kommuns va-chef Pehr Andersson anser att erbjudandena till markägarna varit mycket förmånliga.
Nyheter • Publicerad 16 februari 2006

Enligt Pehr Andersson har åtskilliga avtal skrivits under där markägarna godkänt ersättningarna.

- Och fler är på gång. Men tiden har börjat rinna ut. Vi har sagt att den 1 mars är sista datumet för att skriva frivilliga avtal.

Annons

Sedan uteblir kommunens avverkningsersättning och markägaren får nöja sig med det belopp som lantmäteriet kommit fram till.

- Jag kan förstå att vissa kan tycka att ersättningarna är orimligt låga, men det är så det är.

- Lantmäteriet har gjort noggranna undersökningar och håller sig till sådant som är praxis i landet. Skulle de börja ösa ut pengar skulle kommunerna överklaga i stället.

Har fått klartecken

Pehr Andersson anser att alla berörda fått god information kring vad som gäller i detta markärende. Bland annat i samband med möten.

- Många har också uppskattat den uppgradering av skogsbilvägar som ingår.

Pehr Andersson säger att han har svårt att bedöma om överklaganden kommer att försena bygget av vattenledningen eller inte.

- Vi har ju en gång fått klartecken från både regeringen och miljödomstolen.

Stefan Fehrm
Så här jobbar Smålandsposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons