Nyheter
Företagsledare misstänkt för grova ekobrott
Brott • Publicerad 9 maj 2020
En företagsledare i södra Sverige har gripits, misstänkt för grov ekonomisk brottslighet.
Gripandet skedde enligt Ekobrottsmyndigheten i torsdags och rör grovt bedrägeri, alternativt grovt svindleri, samt grovt penningtvättsbrott.
Han greps vid Öresundsbron efter ett samarbete mellan svensk och dansk polis.
Enligt tidningen Barometern, som granskat fallet, är mannen tidigare dömd till sex månaders fängelse för grovt bokföringsbrott. Han ska ha belagts med näringsförbud i Sverige i tre år - och samtidigt grundat det företag där han nu är verksam.
Ytterligare en person med kopplingar till fallet är enligt Ekobrottsmyndigheten frihetsberövad sedan början av veckan.
TT
Så här jobbar Smålandsposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.