Corona kostar Adidas miljarder
Ekonomi • Publicerad 11 mars 2020
Tyska klädmärket Adidas beräknar att coronaviruset kommer att kosta bolaget en miljard euro, drygt tio miljarder svenska kronor. Detta kopplat till minskad försäljning i Kina under det inledande kvartalet.
Även om försäljningen nu kommit igång igen ser man nu i stället konsekvenser för den japanska och sydkoreanska marknaden. Försäljningen under fjärde kvartalet landade nu på 5,84 miljarder euro medan rörelsevinsten låg på 245 miljoner euro, båda under analytikernas förväntningar.
TT
Så här jobbar Smålandsposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.