EM-kval mot Italien kan bli uppskjutet
Fotboll • Publicerad 6 mars 2020
Det är redan klart att det inte blir någon publik på läktarna när svenska U21-landslaget möter Italien på bortaplan den 31 mars. Nu befarar förbundskapten Roland Nilsson att matchen skjuts upp helt på grund av coronaviruset.
– Vi förbereder oss för spel, men det kan bli inställt när som helst, säger förbundskapten Roland Nilsson till Göteborgs-Posten.
Italien-matchen ska spelas i Benevento 50 kilometer nordöst om Neapel.
Italienska myndigheter beslutade tidigare i veckan att alla fotbollsmatcher i landet ska spelas utan publik fram till 2 april.
TT
Så här jobbar Smålandsposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.