Annons
Insatsstyrkan grep man i Göteborg
Brott • Publicerad 4 augusti 2019
Polisens regionala insatsstyrka grep med dragna vapen en man i 35-årsåldern på en hamburgerrestaurang i Göteborg på söndagskvällen, skriver .
Gripandet skedde efter att en polishelikopter lokaliserat mannens bil utanför restaurangen. Han misstänks ha begått flera grova brott i Alingsås tidigare under dagen.
Annons
– Det gäller grovt olaga tvång, olaga frihetsberövande, grov stöld och tillgrepp av fortskaffningsmedel, säger Jens Christensen, vakthavande befäl vid polisen, till TT.
Christensen vill inte gå in närmare på brottens natur.
– Det är flera målsägande inblandade och vi har inte hört alla än, så förundersökningsledaren har bett mig att vara sparsam med information, säger han.
Mannen, som har anhållits, har nu transporterats till Alingsås.
TT
Så här jobbar Smålandsposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons