En gripen för mordförsök efter skottlossning

En lokal i Huddinge centrum sydväst om Stockholm har utsatts för skottlossning. Två personer skadades av glassplitter.
Polisen har gripit en man i 20-årsåldern misstänkt för mordförsök.
Brott • Publicerad 4 mars 2020
En lokal i Huddinge centrum sydväst om Stockholm har utsatts för skottlossning. En kvinna har skadats av glassplitter.
En lokal i Huddinge centrum sydväst om Stockholm har utsatts för skottlossning. En kvinna har skadats av glassplitter.Foto: Jonas Ekströmer/TT
En lokal i Huddinge centrum sydväst om Stockholm har utsatts för skottlossning. En kvinna har skadats av glassplitter.
En lokal i Huddinge centrum sydväst om Stockholm har utsatts för skottlossning. En kvinna har skadats av glassplitter.Foto: Jonas Ekströmer/TT

Larm kom strax efter klockan 14 på onsdagseftermiddagen om skottlossning inne i eller mot en lokal. Där skadades två personer av glassplitter i samband med skjutningen. En av dem var en kvinna.

– I samband med att hon lade sig ner på golvet blev hon skadad av glassplitter, säger Towe Hägg, presstalesperson vid polisen.

Kvinnan och ytterligare en person som skadats av glassplitter har fått hjälp av ambulanspersonal.

– Ambulanspersonal har även jobbat med chockade personer.

Polisen vill inte ange vad det var för typ av lokal. En förundersökning om bland annat mordförsök har inletts.

Senare greps en man i 20-årsåldern i ett närbeläget område. Två målsägande har hämtats till förhör, meddelar polisen.

Enligt uppgifter till Expressen ska flera personer ha blivit beskjutna av en maskerad man i närheten av en skola. Enligt tidningens källor verkar lokalen där de skadade fanns ha träffats av en förlupen kula i samband med skottlossningen. Polisen vill inte kommentera de uppgifterna.

TT
Så här jobbar Smålandsposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.