Nicki Minaj slutar med musiken
Amerikanska rapparen Nicki Minaj meddelar via att hon tänker lägga av med musiken helt och gå i pension.
"Jag har bestämt mig för att dra mig tillbaka och skaffa familj", skriver hon.
Förra året släppte Nicki Minaj sitt fjärde album "Queen" som gick direkt in på andraplatsen på Billboards albumlista. Hon har det senaste året hamnat i bråk med kollegan Cardi B och blivit stämd av soulsångerskan Tracy Chapman för låtstöld.
Nicki Minaj, 36, är tillsammans med Kenneth Petty, 40, som hon dejtade redan som tonåring. Pojkvännen har ett kriminellt förflutet vilket fått Minaj att försvara honom mot kritik från fans i sociala medier.
"Ni kan inte styra mitt liv. Ni kan inte ens styra era egna liv", har hon skrivit enligt .
Paret har nu ansökt om hindersprövning och ett bröllop ska vara nära förestående. Nicki Minaj hade en inbokad turné i USA och Kanada med rapparen Future, men den blev uppskjuten och har inte fått något nytt datum. Tidigare i år ställde hon in flera spelningar i Europa.