Coronaupplopp och protester i Italienfängelse
Sex fångar dog i ett upplopp i säkerhetsfängelset i Modena i norra Italien. Tre dog i fängelset, och ytterligare tre avled under en transport till ett annat fängelse. En av dödsorsakerna sades vara överdos, då fångar tagit sig in i sjukvårdsavdelningen enligt justitiedepartementet.
Sent på måndagen var upproret under kontroll.
Två fångvaktare togs som gisslan i Pavia, också det i norra Italien. Gisslan kunde fritas i en polisräd, enligt den italienska fängelsepolisen.
Protesterna spreds över Italien. I ett fängelse i Foggia i södra delen av landet lyckades ett 50-tal fångar fly, ungefär hälften kunde gripas strax efter rymningen. Madrasser tändes på i protest, fångar tog sig upp på tak för att visa sitt missnöje i andra fängelser.
Italiens fängelser är överfyllda, omkring 61 000 fångar hålls i fängelser med plats för något över 51 000 fångar.
– Fångar är rädda för att virus ska komma in i fängelserna och spridas där, säger Andrea Oleandri från fångorganisationen Antigone.
Den kontroversielle oppositionspolitikern Matteo Salvini, från partiet Lega Nord, säger att upploppen måste kväsas "med järnnäve".
Polisfackets ledare Domenico Pianese hävdar att upploppen verkar vara planerade och varnar för att organiserad brottslighet, som maffian, "kan använda strategin för att utnyttja den svåra situation som coronavirusets spridning innebär".