Spansk liga tvingade kvinnor jobba med äldre
Fyra kvinnor och tre män som tillhör samma familj misstänks ha lurat 50 nicaraguanska kvinnor, merparten unga och med låg utbildning, till Spanien sedan 2016.
Kvinnorna har lockats med löften om välbetalda jobb, men på plats i Spanien har deras pass beslagtagits och de har fått veta att de är skyldiga ligan 6 000 euro (motsvarande omkring 65 000 kronor) för resan.
Därefter har de tvingats att jobba i privata hem med att ta hand om äldre. Ligan hittade kunderna med hjälp av annonser på nätet, enligt polisen. Ligan har även krävt orimligt höga summor av kvinnorna för att förse dem med vardagliga produkter och livsmedel.
"Den kriminella gruppen har dominerat och kontrollerat sina offer genom upprepade hot, med skrämseltaktik, bedrägeri och tvång, och hotat med att deras anhöriga i Nicaragua skulle drabbas om de berättade om vad de utsattes för", skriver polisen i ett uttalande.
De sju medlemmarna greps i räder i huvudstaden Madrid och i provinserna La Rioja och Huesca. En 48-årig kvinna som beskrivs som en av ledarna greps på flygplatsen i Madrid när hon anlände med tre kvinnor från Nicaragua.
Ligan tros ha tjänat mer än 750 000 euro (drygt 8 miljoner kronor) på kvinnorna.