Annons

Sparkade ihjäl igelkottar på gatan

Brott • Publicerad 3 september 2019
Igelkotten är ett fridlyst djur. Arkivbild.
Igelkotten är ett fridlyst djur. Arkivbild.Foto: Michael Probst/AP

Två personer sågs sparka ihjäl två igelkottar mitt framför förbipasserande vid stationen i Hultsfred i helgen, något som digitala nyhetstidningen Dagens Vimmerby var först att rapportera om. Händelsen har väckt starka reaktioner på sociala medier och har polisanmälts, skriver

– Jag uppfattade inte först att det var en igelkott, utan trodde att det var en burk eller boll de sparkade på, från stationshuset, över järnvägen och längs strandpromenaden, säger ett vittne till tidningen.

Enligt polisen finns ingen misstänkt. Men eftersom händelsen filmats och fotograferats av förbipasserande har polisen förhoppningar om att kunna identifiera personerna.

TT
Så här jobbar Smålandsposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons