Annons
Nyheter

Erasure: Snow globe

Det är inte så fylligt som julmusik brukar vara, utan mer minimalistiskt. De flesta spåren passerar utan att, så att säga, lämna spår i snön.
Nyheter • Publicerad 11 december 2013
Foto: 

Klassiska jullåtar som Silent night och White Christmas blandas med eget och nyskrivet material på Snow globe. Men den brittiska synthpopduons sound skapar ingen julstämning. Det är inte så fylligt som julmusik brukar vara, utan mer minimalistiskt. De flesta spåren passerar utan att, så att säga, lämna spår i snön. Förstasingeln Gaudete, sjungen på latin, känns bara märklig. Julskiveformatet är svårt att klara om typiskt maffiga jullåtar ska undvikas. Erasure gör ett gott försök, främst i Loving man, men lämnar inte mer känsla av jul med Snow globe än vad de gjort tidigare.

Hannes Lundberg Andersson

Erasure Snow globe

(MUTE)

Betyg: 2/5

Lyssna på: Loving man, Blood on the snow, There’ll be no tomorrow.

Så här jobbar Smålandsposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons