Defensivt krig gav Lakers poäng
Poängen i Cloetta Center var en skalp. Linköping hade ett kanongäng redan i säsongsstarten och är nu förstärkt med tjeckerna Jan Hlavac, som gjorde avgörande 2–1 i sudden death, och Jaroslav Hlinka.
Varken det, eller att LHC vann tidernas första A-lagsmatch i Vida Arena, tycktes bekymra Lakersspelarna.
Under första halvan av den supertuffa bortamatchen var Lakers lika bra som LHC, i första perioden rentav bättre. Skotten 6–14 vittnar i alla fall om vilket lag som anföll och sköt mest.
Under andra halvan skruvade LHC upp ett makalöst tempo, eller satte i turbon om ni så vill. Då svarade Lakers, som så många gånger i tidigare matcher, med att ha en organiserad och disciplinerad defensiv framför en storspelande målvakt.
Martin Gerber var makalöst bra, men det hade han inte haft möjligheten att vara utan lagkompisarnas viljestarka och uppoffrande spel i egen zon.
Poängen i Linköping var Lakers 27:e och det är lagbygget som ligger bakom succén.
? Martin Gerber ligger tvåa i målvaktsligan.
? Ilkka Heikkinen är näst målfarligast i backligan.
? Mike Iggulden leder både skytte- och poängligan.
? Tomi Kallio leder assistligan.
Lägg därtill ett antal andra klassförvärv och en mängd elitseriedebutanter som håller på att växa in i kostymen.
I den sistnämnda kategorin märks tredjekedjan med Johan Bois Andersson, Dennis Rasmussen och Mikael Daggen Eriksson. Tre doldisar i elitserien som var vassast framåt mot LHC.
En annan doldis som var helt respektlös i Cloetta Center är Gustav Hjalmarsson. Gurra tacklade flitigt och banade väg för lagkompisarna genom många vunna närkamper. Med sitt tuffa spel över hela banan visade han LHC-stjärnorna att Lakers minsann kommit till matchen med poängförhoppningar.
Det gjorde också hela Lakers backbesättning där Jeremias Augustin, Björn Karlsson och Johan Jonsson är doldisarna. Tillsammans med Ilkka Heikkinen, Jonas Holös och Per Hållberg gjorde de ett enormt defensivt arbete. Det var tydligt att de kände trygghet i jobbet med Martin Gerber bakom sig.
Efter tredje perioden mot Luleå i torsdags och efter tredje mot Linköping i lördags fanns det folk som tyckte att Lakers hade tur.
Kanske var det så, men tur är något man förtjänar.