Annons
Landeskog avstängd två matcher
Ishockey • Publicerad 15 oktober 2021
Colorados forward Gabriel Landeskog stängs av två matcher utan betalning, för att vårdslöst ha tacklat Chicagos Kirby Dach in i sargen, uppger nhl.com.
Dach stod med ena knät i isen när Landeskog kom med hög fart. Den svenske forwarden valde dock att fullfölja tacklingen.
Annons
Landeskog utvisades i tredje perioden för tilltaget under lagens seriepremiär natten mot torsdagen, svensk tid. Dach blev inte värre drabbad än att han kunde fortsätta att spela klart matchen.
Utifrån årslönen får Landeskog därmed betala 70 000 dollar – motsvarande drygt 600 000 kronor – till spelarnas nödfond
Colorado vann matchen med 4–2, och Landeskog gjorde 2–0-målet i den första perioden.
TT
Så här jobbar Smålandsposten med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons