Nu misstänks han för nepotism
Urshults sockenråd fick förfrågan om man visste någon som var lämplig att inventera obebodda hus inom kommunen. Sockenrådets ordförande Mikael Jeansson tipsade en närstående om jobbet.
– Jag uppmanade till att skicka in en intresseanmälan till kommunens näringslivsutvecklare Thomas Mattsson, säger Mikael Jeansson som under gångna mandatperioden varit förste vice ordförande i kommunstyrelsen.
Alltså nummer två i den politiska hierarkin. Nu efter valet jobbar han hårt för att bli nummer ett och kommunalråd. Detta med ett framgångsrikt val för Socialdemokraterna i ryggen.
Och så kommer rykten om att han på grund av sin ställning skulle ha gynnat den närstående att få ett bra betalt jobb som husinventerare.
– Jag hade ingen tanke på att detta skulle poppa upp nu. Det är klart, att när jag ser i backspegeln så kan allt det här tolkas till min nackdel. Det gör mig ledsen om folk nu uppfattar detta som något omoraliskt.
Det här är första gången han blir utsatt för kallsnåla vindar uppe i politikens topp.
– Jag blir inte knäckt av det här. Inte heller ångrar jag att jag ställt upp för att leda Tingsryds kommun. Men visst får detta mig att tänka till och vilka konsekvenser det kan ha, säger Mikael Jeansson.
De mörka molnen har precis poppat upp och han vet inte vad det här kan betyda för hans strävan att förhandla fram ett kommunalt styre under hans och Socialdemokraterna ledning.
Näringslivsutvecklare Thomas Matsson hävdar att Mikael Jeanssons närstående fick sitt inventeringsjobb på ett korrekt sätt.
– Jag fick besked av kommunens personalchef Helena Clemedtson att den här typen av tjänster inte behöver annonseras ut. Och jag har inte stått i något mörkt hörn och pratat om det här jobbet med Mikael Jeansson, säger Thomas Mattsson.