Puck på villovägar blev en lyckoträff för Oskar
Det var förra fredagen som Oskar Tällström skulle gå på hockey med sin farfar Karl-Gunnar Tällström. IK Oskarshamn spelade mot Tingsryd och de satt högst upp på läktaren som gränsar till ståplats på spelarbåssidan. Helt plötsligt, under uppvärmningen, kom en puck flygande.
Pucken kom i hög fart, studsade i plåtväggen bakom dem och på tillbakavägen tog den i Oskars bakhuvud.
– Den kom i väldigt hög fart och jag vill inte tänka på vad som kunde ha hänt, säger Karl-Gunnar.
Men Oskar klarade sig som tur var bra. En bula i huvudet blev det, men han kunde vara kvar och se matchen.
Landslagsmålvakten Viktor Fasth såg att pucken träffade Oskar i huvudet.
– Det var ett isskott från sidan som letade sig upp över skyddsnätet. Jag följde pucken hela vägen och fick rejäl puls när jag såg att den träffade honom i huvudet.
Fasth åkte direkt till båset, signerade en av sina målvaktsklubbor och bad materialaren Håkan Fröberg gå upp med klubban till Oskar.
– En gladare kille har jag aldrig sett, berättar Karl-Gunnar om när klubban levererades.
– Klart man mår dåligt när man är med om något sådant. Jag höll på att förstöra deras fredagskväll, säger Fasth som var lättad när han fick veta att det inte blivit någon allvarlig skada.
Efter matchen fick Oskar träffa landslagsmålvakten.
– Han frågade hur det var med mig, berättar Oskar.
Klubban bär han med sig både dag och natt.
– Den ligger under sängen när jag sover. Den ska upp på väggen snart, säger Oskar.