Annons
Nyheter
Alaska Air växer med förvärv
Flygbolaget Alaska Air Group har gjort upp om att köpa konkurrenten Virgin America för 2,6 miljarder dollar, för att expandera verksamheten på USA:s västkust. För ägarna av Virgin America innebär det en premie på 47 procent jämfört med stängningskursen på Nasdaqbörsen i fredags.(TT)
Publicerad 4 april 2016
Flygbolaget Alaska Air Group har gjort upp om att köpa konkurrenten Virgin America för 2,6 miljarder dollar, för att expandera verksamheten på USA:s västkust.
För ägarna av Virgin America innebär det en premie på 47 procent jämfört med stängningskursen på Nasdaqbörsen i fredags.
Annons
Räknar man in de skulder som Alaska Air är berett att ta över uppgår den totala prislappen till cirka 4 miljarder dollar (cirka 32 miljarder kronor).
I ett pressmeddelande skriver Alaska Air att bolaget om förvärvet slutförs blir USA:s femte största flygbolag.
TT
Annons
Annons
Annons
Annons