Annons
Nyheter
Oseriösa telefonförsäljare stäms
Tre bolag kopplade till oseriös telefonförsäljning stäms av Konsumentombudsmannen (KO). Svenska telebolaget och Svenska elbolaget har dragit på sig särskilt mycket anmälningar och klagomål, men även Nytel har överträtt lagar och regler, enligt KO.(TT)
Publicerad 11 april 2016
Tre bolag kopplade till oseriös telefonförsäljning stäms av Konsumentombudsmannen (KO). Svenska telebolaget och Svenska elbolaget har dragit på sig särskilt mycket anmälningar och klagomål, men även Nytel har överträtt lagar och regler, enligt KO.
Bolagen har på ett systematiskt sätt har ringt upp äldre människor och vilselett dem att byta el- respektive telefonabonnemang, enligt utredningen. Flera drabbade av de otillåtna affärsmetoderna är över 80 år, en del över 90 år.
Annons
Kronofogden har på KO:s begäran säkrat tillgångar i de tre bolagen. Nu yrkar KO på en marknadsstörningsavgift på en miljon kronor för varje bolag och att personerna bakom bolagen hålls personligt ansvariga.
TT
Annons
Annons
Annons
Annons