Uppåt på börsen
Stockholmsbörsen inledde veckan med ett kurslyft, i linje med utvecklingen på Europabörserna. Efter 20 minuters handel hade OMXS-index stigit med 1,1 procent.
Även i Asien lyfte börserna i dag, efter nyheten från amerikanska FBI om att inget olagligt påträffats i presidentkandidaten Hillary Clintons senast granskade mejl.
Alla svenska storbolag stiger, med Nokia i topp. Aktien går upp med 3, 4 procent.
Telia köper norska Phonero, som levererar telekommunikationstjänster till små och medelstora företag samt offentlig sektor i Norge, för 2,3 miljarder norska kronor. Telia-aktien går upp med 1,0 procent.
Skanska har fått ett kontrakt värt motsvarande 355 miljoner kronor i Virginia, USA. Bolaget ska bygga en matsal på ett universitet i Harrisonburg. Aktien stiger med 1,0 procent.
Hexagons vd Ola Rollén är tillbaka i tjänst efter att ha suttit häktad misstänkt för insiderbrott i Norge i förra veckan. Aktien stiger med 1,6 procent.
TT