Nyheter
"Ica-Stig" gör radioteater
Skådespelaren Hans Mosesson, som nyligen lämnade sitt mångåriga uppdrag som "Ica-Stig", har fått en roll i den nyskrivna pjäsen "Doktor Agnes B" som Radioteatern spelar in just nu. "Det var väldigt roligt att göra detta. Jag har inte gjort radioteater sedan 80-talet.(TT)
Publicerad 10 februari 2015
Skådespelaren Hans Mosesson, som nyligen lämnade sitt mångåriga uppdrag som "Ica-Stig", har fått en roll i den nyskrivna pjäsen "Doktor Agnes B" som Radioteatern spelar in just nu.
"Det var väldigt roligt att göra detta. Jag har inte gjort radioteater sedan 80-talet. Det är ju ett subtilt litet medium där man med mycket små medel som kropp och röst ska skapa bilder", säger Hans Mosesson i ett pressmeddelande.
"Doktor Agnes B" är skriven av Christer Brosjö och handlar om ett åldrande läkarpar, där mannen gått i pension medan kvinnan inte känner att hon kan sluta jobba.
Pjäsen har premiär i höst.
TT